Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rudné dohody děsí oceláře: Zrušte to!

Česko

Výrobci oceli vyzvali antimonopolní úřady ve světě, aby prověřily kontroverzní dohody o cenách rudy. Bojí se prudkého zdražení

LONDÝN/PRAHA Rozzlobená reakce ocelářů na nová pravidla určování cen železné rudy na sebe nedala dlouho čekat.

Světoví producenti oceli, obávající se prudkého zdražení svých výrobků, už vyzvali antimonopolní úřady celého světa, aby trhy se železnou rudou řádně „prokleply“.

Trnem v „ocelářském“ oku se staly zbrusu nové dohody rudných producentů s japonskými oceláři, které od základu mění téměř 40 let starý systém určování cen železné rudy na rok dopředu.

Podle nového systému se toto období zkrátí na čtvrt roku, což by podle pesimistických předpovědí mohlo zdražit ocel až o třetinu.

Výrobci oceli varují, že nástup nových krátkodobějších cenových kontraktů na nákupy rudy – klíčové suroviny pro ocelářský průmysl – bude mít negativní dopad na oživení globální ekonomiky, protože tato surovina v posledních měsících na trhu prudce zdražila.

... a teď ještě takový šok!

O co konkrétně jde? Největší světový producent železné rudy britskoaustralský těžařský koncern BHP Billiton a brazilská Vale – dva ze tří dominantních těžařů rudy – se dohodli s japonskými ocelárnami na čtvrtletních cenových kontraktech na základě tzv. promptních tržních cen místo několik desetiletí dlouhé praxe ročních smluv.

Po této dohodě tak vážně hrozí, že se cenový vývoj na promptním trhu, kde ceny rudy za posledního půl roku rostly více než dvojnásobně, přelije mnohem dříve do velké části ocelářství a bude zvyšovat cenovou hladinu celé škály zboží od špendlíků přes toustovače až po automobily. „Je naléhavě nutné, aby úřady pro hospodářskou soutěž kolem světa prověřily trh železné rudy a tržní chování tří společností, které na něm dominují,“ prohlásil generální ředitel světového ocelářského sdružení Ian Christmas. Proti přechodu na čtvrtletní kontrakty ve středu vystoupila evropská ocelářská lobby Eurofer a evropské sdružení výrobců automobilů ACEA. Obě organizace vyzvaly Evropskou komisi, aby zabránila „nepřiměřeně vysokým cenám“ klíčové suroviny pro výrobu oceli.

V Třineckých železárnách zatím možné dopady nové rudné dohody na firmu kalkulují. „Situace pro nás byla náročná v minulém roce, je náročná i v letošním roce, a teď ještě k tomu takový šok,“ posteskl si v rozhovoru pro ČTK generální ředitel druhé největší české huti Jiří Cienciala.

Těžařské společnosti BHP, Vale a další australská skupina Rio Tinto tlačí odběratele ke zrušení ročních cenových smluv a jejich nahrazení krátkodobějšími, protože dlouhodobé kontrakty zmrazující ceny rudy jim snižují tržby a zisky.

Trio těžařů podle světového ocelářského sdružení kontroluje 68,5 procenta trhu železné rudy přepravované po mořích.

Nyní se odehrávají klíčová jednání, v nichž se rozhoduje, zda na krátkodobé smlouvy přejde i Rio Tinto a zejména jeho čínští odběratelé. Čínská vláda se však již vyslovila proti přechodu na krátkodobé smlouvy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!