Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rujana je pro draky ideální

Česko

Drak se nedá rozbalit jen tak na ulici, stoupnout si na prkno a jet. Tedy udělat to můžete, ale katastrofické následky neponesete jen vy, ale i kolemjdoucí a policisté, kteří se vás budou snažit zastavit. „Povolení na provozování powerkitingu není potřeba. Je pouze nutné respektovat některá místní nařízení nebo zvyklosti,“ upozorňuje Petr Šlapal, instruktor a výrobce vybavení. Kde tedy svobodně provozovat kite?

Kiteboarding Skoro všechny místní školy powerkitu se shodují na ideálním místě na provozování kiteboardingu: německá Rujana. „Je to nádherné místo. Procestoval jsem Karibik i pobřeží Austrálie, abych našel místa, kam brát své žáky, ale došel jsem k tomu, že Rujana je ideální,“ pochvaluje si Petr Beneš, instruktor powerkitu.

Základní výhodou Rujany je mělká voda, která místy sahá až do vzdálenosti 500 metrů od pobřeží. Člověk se tak může plně soustředit na ovládání draka, může se kdykoli postavit a odpočinout si. Navíc zdejší povětrnostní podmínky nabízejí pravidelné proudění vzduchu. Začátečník se tak nemusí vyrovnávat s nečekanými nárazy větru. „Vždycky své žáky upozorňujeme na to, že Rujana je ráj a všude jinde se budou muset vyrovnávat s náročnějšími podmínkami,“ říká Beneš.

Takové náročnější místo je například Lipno. Tam není pravidelné proudění vzduchu a člověka čeká hodně překážek. „Říkáme tomu krizovka. Člověk se učí, jak se dostat bezpečně na břeh, když zůstane uprostřed vody a přestane úplně foukat vítr,“ vysvětluje Beneš.

Landkiting Naprosto ideální podmínky pro landkiting, tedy jízdu s drakem na zemi, najdete u nás zejména na letištích. Nikde jinde totiž není k dispozici tak velká rovná plocha. Jízda je zde zcela bezpečná, a proto vhodná pro začátečníky.

Letištní plochu, kterou lze pro landkiting u nás využít, nabízí letiště u Blatné, kde je potřeba se předem domluvit se správcem, nebo letiště Hosín blízko Českých Budějovic, kde pro tyto účely zřídili speciální kite park o rozloze 120 tisíc metrů čtverečních. „Vstup do kite parku je zdarma. Ti, kteří využívají kite park častěji, mají možnost vstoupit do klubu. Roční příspěvek 1000 korun využíváme na údržbu,“ říká Rostislav Bartoň, správce a provozovatel kite parku.

Využít tu můžete klasické prkno a klasické brusle, ovšem speciálně upravená kite prkna, která jsou tvarově uzpůsobená a díky širším kolečkům stabilnější, poskytují nejen vyšší bezpečnost, ale i zábavnější jízdu. Opravdu adrenalinové zážitky pak zprostředkují kite buggy, speciální tříkolky dosahující rychlosti až kolem 110 km/h.

Zkušenější jezdci mohou landkiting provozovat na jakékoli ploše, kde se jim nezaboří kolečka od bruslí nebo od prkna. Provozování landkitingu v takto neupraveném terénu se mezi zkušenými říká „jízda na divoko“. Až si ji vyzkoušíte nebo si na YouTube najdete videozáznam, sami pochopíte, že tento název opravdu „sedí“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!