Ruku podat nezapomněla

Na Zlaté lize v Berlíně porazila Němka Obergföllová Špotákovou, a podařila se jí odveta za finále MS

BERLÍN Při závěrečném dílu lukrativního seriálu atletických mítinků Zlatá liga v Berlíně se odehrála i odveta za ósacké oštěpařské finále žen. Světová šampionka Barbora Špotáková v ní podlehla evropské rekordmance Němce Christině Obergföllové.

Špotáková prohrála se svou rivalkou o pouhých sedm centimetrů, domácí závodnice zvítězila výkonem 64,58 metru. Jen o další dva centimetry zpět skončila další Němka a zbývající medailistka z MS Steffi Neriusová.

„Závod jsem si užila, měl báječnou atmosféru,“ vyjádřila se uznale o publiku Špotáková, jež v závodě, zařazeném do předprogramu mítinku, vedla od druhé série. Obergföllová ji přehodila pátým pokusem. Čtvrtá oštěpařka z MS Nikola Brejchová měla jediný platný pokus a skončila osmá, nebude však chybět za týden ve Stuttgartu ve Světovém atletickém finále.

Vynechala tři pokusy

Tam bude mít Špotáková možnost vrátit Obergföllové včerejší prohru. „Musím přiznat, že jsem se šetřila na Stuttgart,“ uvedla česká rekordmanka, jež po vedoucím hodu další tři pokusy vynechala a do soutěže se vrátila, až když klesla na druhé místo. „Byl to super závod, ale už je na všech znát únava.“

I když závodnice Dukly tentokrát na německou soupeřku těsně nestačila, nezopakovala její opomnění po ósackém finále. Tehdy totiž Obergföllová nedokázala své přemožitelce podat ruku.

„Dneska jsem jí podala pravačku, a to hned třikrát. Když hodila dál než já, pak na konci závodu a ještě jednou za to, že zvládla závodit v sobotu i v neděli,“ prozradila LN šestadvacetiletá oštěpařka.

Zlatý poklad rozebraly dvě ženy

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová a čtvrtkařka Sanya Richardsová z USA se staly vítězkami Zlaté ligy. Svoji neporazitelnost v šestidílné soutěži obě atletky potvrdily na Olympijském stadionu v Berlíně, a rovným dílem se podělí o milion dolarů. Richardsová už dělbu pokladu zažila vloni.

Světová rekordmanka Isinbajevová se pokoušela finanční bonus ještě rozmnožit o prémii za vylepšení historického maxima, ale laťku ve výšce 502 centimetrů stejně jako v pátek v Bruselu nezdolala. I tak jí vyprodané sedmdesátitisícové hlediště tleskalo za vítězný výkon 482 cm, který jí stačil k tomu, aby zopakovala prvenství z předchozích mítinků v Oslu, Paříži, Římě, Curychu a Bruselu. V soutěži tyčkařek skončila na pátém místě vicemistryně světa Kateřina Baďurová.

Richardsové se totéž povedlo už druhý rok po sobě a svoji nadvládu na čtyřsetmetrové trati vyšperkovala v Berlíně nejlepším časem roku 49,27 sekundy.