BRNO Říká se jim encyklopedici. Tvoří dílo, jaké v tuzemsku nemá obdoby. Bez nároku na jakoukoli odměnu píší internetovou Encyklopedii dějin města Brna, největší databanku historických informací o moravské metropoli. Právě končící rok byl pro Brno velice důležitý i zajímavý, tvrdí tajemnice autorského kolektivu Jitka Šibíčková.
* LN Jaká událost, kterou jste letos do internetové encyklopedie zanesli, je tou nejzajímavější?
Politici by asi zdůraznili květnové setkání evropských prezidentů v Brně či to, že to byl rok pod jiným vedením radnice. Obyvatelé města ale asi ocení jiné věci – třeba že letos konečně i v terénu začal boj se sinicemi na Brněnské přehradě. A určitě potom spoustu zajímavostí jako například osudy záhadných soch Občan Rulík na Moravském náměstí.
* LN Zanesli jste do počítače také další podobné kuriozity?
Naprosto jednoznačně jsme do encyklopedie zařadili například otevření prvního obchodu určeného výhradně pro levoruké. Dokonce jsme s kolegyní záznam o této události zpracovaly nezávisle na sobě – díky internetové podobě encyklopedie nebyl problém sloučit záznamy do jednoho.
* LN Kolik záznamů vlastně letos v encyklopedii přibylo?
Bude to určitě čtyřmístné číslo. Nejde ale jen o události – přibyly podrobnosti o lidech na pamětních deskách, o pomnících, stavbách či archeologických lokalitách.
* LN Právě práce archeologů je jedním z pomyslných nových „svazků“ encyklopedie. Jaký je o kapitolu zájem?
Přidružila se k těm několika nynějším, které už lidé znají – záznamům o událostech, osobnostech, ulicích, objektech i o brněnských školách. Jistě si své příznivce najde. Pro pravidelné hosty a uživatele našich stránek jsme zařadili i rubriku, která zobrazuje všechny nové záznamy. Přiblíží nejen nově zařazená hesla, ale i nové obrazy.
* LN Po internetu putují celé soubory historických fotografií Brna stažených právě z internetové encyklopedie. Jaký máte pocit, když k vám taková zásilka dorazí?
I mně někteří přátelé občas takový balíček pošlou v domnění, že bych ho mohla pro encyklopedii využít. A potom jsou překvapeni, když jim napíšu, že původ těch záběrů je právě na našich stránkách. Je to příjemný pocit, ještě raději ale jsem, když lidé chodí na naše stránky.
* LN Encyklopedie funguje díky nadšencům už tři a půl roku. Sešel se za tu dobu někdy celý autorský kolektiv?
Jeho jádro se schází celkem pravidelně na našich „encyklopedických“ schůzkách, které míváme každý měsíc. Tam řešíme vše, co je s provozem databáze spojené. Celý ten tým padesáti lidí se ale asi ještě nikdy pohromadě nesešel. Nutno však říci, že na stránkách se podílejí i další nadšenci, kteří nám zasílají podklady či alespoň návrhy k zařazení konkrétního záznamu. Nevíme, jak vypadají ani kolik jim je let – víme však, že umějí skvěle pracovat. A my s nimi spolupracujeme prostřednictvím e-mailových zpráv. I v tom je kouzlo naší encyklopedie.
* LN Kdo je vlastně největším přispěvatelem?
Jednoznačně Milena Flodrová, historička, která stála u zrodu myšlenky na vytvoření encyklopedie. A potom třeba Miroslava Menšíková, brněnská odbornice na pamětní desky a pomníky. Do databáze vydatně přispívají i kolegyně z Archivu města Brna. Ale je to především týmová práce všech, kdo do autorského kolektivu patří.
* LN Na příští rok jste už oznámili, že chcete vytvořit sekci věnovanou literatuře o Brně. Splníte to?
Musíme. Je to obrovská šance dát dohromady seznam děl věnovaných městu. Je to náš největší úkol pro příští rok – a pokud vyjdou peníze, chceme ještě upravit seznam ulic tak, aby umožňoval výběr ulic i podle roku jejich přejmenování.
* LN Naznačujete, že na rozšíření tak unikátního díla nejsou peníze?
Tvůrci pracují zdarma, ale něco stojí technická správa. Každoročně žádáme o podporu Jihomoravský kraj i město Brno. Pokud mohou, pomohou. Už se nacházejí ale i další patroni, například brněnské teplárny nejen přispěly, ale doplnily databázi o spoustu zajímavých údajů spojených s dějinami tepelného zásobování Brna. Ale stále těch mecenášů není tolik, kolik by na technické zajištění, zejména programování, bylo potřeba.
* LN Co byste chtěli do encyklopedie zapsat v příštím roce?
Asi spíš ty dobré zprávy, ale historie si nemůže vybírat, musí mapovat vše. To, o co bude zájem, nakonec stejně rozhodnou lidé, ať už jako pamětníci, nebo jako naši návštěvníci.
***
Co je Encyklopedie dějin města Brna Internetové strany www.encyklopedie.brna.cz přinášejí informace o osobnostech a událostech spojených s Brnem, o jeho ulicích, stavbách, pomnících a deskách či školách a archeologických lokalitách. Například jen fotobanka zahrnuje na sedm tisíc historických i současných záběrů ilustrujících historii moravské metropole.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno