Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocnice v Rumburku zpřísnila předpisy. Až po úmrtí pacientky

Vraždy

  18:30
RUMBURK (DĚČÍNSKO) - Vedení Lužické nemocnice v Rumburku po podezřelém úmrtí pacientky, kvůli kterému byla jedna ze zdravotních sester obviněna z vraždy, zpřísnilo vnitřní předpisy.

Ředitel nemocnice v Rumburku Darek Šváb. foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

Zpřísnění se týká kontrol zdravotní dokumentace, hlavně na jednotce intenzivní péče, kde ke smrti pacientky došlo. "Také jsme upravili vnitřní směrnici ohledně nakládání s nejzávažnějšími léky, například s opiáty," uvedl v sobotu předseda představenstva nemocnice Darek Šváb.

Kdo pochybil? Přečtěte si přestřelku lékaře a ředitele:

Předcházející vnitřní normy nemocnice přitom podle něj splňovaly předepsané standardy. "V tomto případě se nejednalo o selhání systému, ale jednotlivce. Trestnému činu lze těžko zabránit," uvedl Šváb.

Smrt v Rumburku

  • Sedmdesátiletá onkologická pacientka v rumburské nemocnici zemřela v noci z 5. na 6. června.
  • Vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt.
  • Lék jí podle policie podala zdravotní sestra. Padesátiletá žena je ve vazbě a hrozí jí až 18 let vězení, z nemocnice, kde pracovala, byla propuštěna.

Zopakoval, že vnitřní prověřování dalších podezřelých úmrtí pacientů neodhalilo žádný jiný případ, který by poukazoval na úmyslné či jen nedbalostní pochybení ze strany zaměstnanců nemocnice.

Nařčení odmítá

Podle vedení nemocnice lékař v případu zemřelé pacientky nic nezanedbal. Lékaři Petru Vondráčkovi, který měl službu, jeho nadřízení pouze vytkli, že o události včas neinformoval. Lékař ale tvrdí, že případ hned ráno po úmrtí oznámil zástupci primáře, svému přímému nadřízenému, a poté primáři i hlavní sestře.

Odmítá také, že by ničil důkazy, z čehož ho Šváb obvinil. Naopak je prý zajistil tak, aby se případ mohl vyšetřit. Na ředitele podle serveru Lidovky.cz podal lékař v pátek trestní oznámení pro pomluvu. V nemocnici už nepracuje, nedávno podal výpověď prý kvůli tomu, že mu ředitel bezdůvodně snížil odměny.

Soud zasedne v říjnu

O rumburské nemocnici se loni psalo kvůli pochybení ve zdravotnické dokumentaci. Úřad pro ochranu osobních údajů uložil zařízení pokutu 120 000 korun za to, že dokumenty nedostatečně zabezpečilo a nepořizovalo elektronické záznamy. Ve věci byla podána správní žaloba a nyní se řeší u soudu, sdělil v sobotu mluvčí úřadu David Pavlát.

Také o řediteli nemocnice a místostarostovi Rumburku Švábovi média v posledních měsících informovala, a to kvůli obvinění z útisku, vydírání a podněcování k trestnému činu. Policie Švába loni zadržela a pro možné ovlivňování svědků byl měsíc ve vazbě. Šváb podle kriminalistů při poradě městských policistů pobízel podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání a zastrašoval je. Z vydírání byl obviněn později. Bývalému členovi ČSSD hrozí až osm let vězení. Líčení bude 7. října.

Autoři: ,