20. června 2019 15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rus, který na Silvestra srazil dívku, sedl do auta opilý po hádce s manželkou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Rus Oleg Gubin, který o silvestrovské noci zabil svým autem v centru Prahy turistku z Kolumbie, sedl opilý za volant, aby se uklidnil po hádce s manželkou. Na žádný střet s chodcem si nevzpomíná. Vyplývá to z jeho dřívější policejní výpovědi, kterou při čtvrtečním hlavním líčení přečetla soudkyně.

Soud kauzu začal řešit v Gubinově nepřítomnosti. Muž, jenž podle vlastních slov vypil před nehodou půl lahve rumu, totiž po propuštění z vazby odjel z Česka. Policie po něm marně pátrá.

Tragická nehoda se stala 1. ledna 2018 po půl třetí ráno před sídlem pražského městského soudu ve Spálené ulici. Gubin najel svým mercedesem vysokou rychlostí do skupiny pěti lidí, která šla po přechodu pro chodce. Šestadvacetiletá Kolumbijka nestihla uskočit a na místě zemřela, ačkoliv se jí její kamarádi a další svědci okamžitě snažili poskytnout pomoc.

Dvaačtyřicetiletý Gubin dříve vypověděl, že popíjet začal o silvestrovské půlnoci, kdy se s manželkou a malou dcerou dívali z balkonu na ohňostroje. Poté se s ženou pohádal. „Přišly jí SMS od bývalého přítele, žárlil jsem. Odešel jsem z bytu. Na procházku jsem nešel, protože byla zima. Chtěl jsem se projet a jízdou se uklidnit. Nepamatuju si, kudy jsem jezdil a jak dlouho,“ řekl rodák z Moskvy na policii.

K bezvládné dívce chtěl přivolat policii

„Při jízdě jsem slyšel nějaký zvuk, asi jsem o něco zavadil zrcátkem. Lekl jsem se, asi jsem si spletl pedály a auto se prudce rozjelo,“ popsal dále. Po střetu s chodkyní se šel podívat, co se stalo. Když viděl bezvládnou dívku, vrátil se k autu - podle vlastních slov nikoliv proto, aby ujel, ale aby přivolal policii. Ta ho nakonec z auta vyvedla a naměřila mu 2,28 promile v dechu.

Za nedbalostní usmrcení a za ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí Gubinovi dva až osm let vězení. Existuje ale i možnost, že mu soud skutek překvalifikuje na přísněji postižitelné úmyslné obecné ohrožení. Státní zástupkyně Jana Murínová v obžalobě poukázala na to, že opilý muž se v autě řítil ulicemi, kde davy lidí slavily Nový rok. Podle ní ohrozil několik dalších chodců, porušil zákaz vjezdu, poškodil zaparkovaný vůz a naslepo couval přes přechod.

Přejetá dívka byla vystudovanou architektkou, vzdělání si rozšiřovala na univerzitě v Miláně. „Viděl jsem ji letět vzduchem. Byla jako hadrová panenka, dva metry nad autem, točila se tam. I nějaké kusy oblečení odlétly,“ popsal ve čtvrtek u pražského městského soudu jeden ze svědků. „Ten řidič jel opravdu velkou rychlostí. Pomáhat nešel,“ uvedla další svědkyně. Jiný svědek emotivně líčil, jak umírající dívce držel hlavu, zatímco jí její kamarád dával masáž srdce.

Rodiče turistky a dvě její sestry požadují po Gubinovi odškodné zhruba 4,2 milionu korun.

V Litvě vlastní muž cestovní agenturu

Gubin bydlel v Praze od dubna 2017. Se svou ženou se Rus přestěhoval z Litvy, kde má trvalý pobyt a cestovní agenturu. Policii řekl, že v minulosti nikdy nezpůsobil dopravní nehodu. Uvedl také, že na Silvestra si vzal dvě pilulky antidepresiv. Prášky prý začal brát v roce 2009 po úmrtích v rodině a rozvodu s druhou manželkou.

Po nehodě putoval Gubin do vazební cely, odkud ho však Obvodní soud pro Prahu 2 zakrátko propustil na návrh státní zástupkyně Zuzany Falberové, po zaplacení milionové kauce a po složení slibu, že muž neopustí ČR. Falberová později dostala od nadřízeného za svůj postup písemnou výtku.

Při vazebním zasedání v lednu 2018 Gubin přiznal vinu. „Jsem připraven spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení. Jsem si vědom své odpovědnosti a nevyhýbám se jí,“ prohlásil. Jeho obhájce Leonid Kušnarenko ve čtvrtek u hlavního líčení tvrdil, že netuší, kde jeho klient nyní pobývá. „Je v Ruské federaci, přesnou adresu nevím. Volá mi, ale většina komunikace probíhá přes e-mail,“ sdělil soudkyni.

ČTK