130 let
Alexej Torubarov

Alexej Torubarov | foto: helpaman.org

Exkluzivně

Rusa, kvůli němuž Kalousek přistavil cisternu, soud překvapivě propustil

Vladimír Putin
  •   14:47aktualizováno  16:28
PRAHA - Je to nečekaný zlom ve sporné kauze Alexeje Torubarova, kterého Česko vydalo k trestnímu stíhání do Ruska. Soud v úterý večer byznysmena stíhaného za vydírání důstojníka tajné služby a podvody, kvůli nimž mu hrozí až pět let, propustil z vazby. Překročil totiž dobu, po níž ho za mřížemi bez soudu mohl držet.

Torubarov opustil volgogradskou vazební věznici v úterý večer. "Paragraf, podle něhož má být souzen, umožňuje zadržet ho pouze na šest měsíců s tím, že se do nich započítává i čtyřměsíční vazba v Rakousku a čtrnáctiměsíční vazba v Česku, které si již odseděl. Nepomohlo by tak ani šestiměsíční prodloužení, o nějž lze žádat," řekl serveru Lidovky.cz obhájce Eduard Iseckij.

Soud zřejmě vyhověl jeho stížnostem na nepřípustnou délku vazby. "Musel podepsat slib, že neopustí Volgograd a bude se muset zdržovat na předem určené adrese u svých rodičů. Když k nim nečekaně přijel, bylo to velmi dojemné setkání," popsal Iseckij.

ČTĚTE TAKÉ:

K Torubarovovi několik týdnů nemohl advokát, v případu se podle Iseckého volgogradská správa vyšetřování dopustila nestandardních kroků - grafologické expertízy na některých dokumentech, o které jsme žádali, ani konfrontace s těmi, kteří Torubarova údajně obviňovali.

Naděje byznysmenovi svitla koncem měsíce, kdy ruský prezident Vladimír Putin vyzval poslance Státní dumy schválit amnestii týkající se podnikatelů odsouzených a stíhaných za ekonomické delikty. Jak minulý týden informoval server Lidovky.cz, měla by se vztahovat i na Torubarova.

Případ volgogradského restauratéra vzbudil na české politické scéně značné emoce, ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ho totiž nechal vydat ke stíhání do Ruska, aniž by bylo rozhodnuto o jeho azylové žádosti.

Server Lidovky.cz jako první informoval o záchranné akci, na níž se podílelo pět ministrů, kteří se snažili doslova na poslední chvíli podnikatele získat z rukou Rusů na Letišti Václava Havla. Šéf rezortu financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dokonce před letoun společnosti Aeroflot nechal postavit cisternu, aby nemohl odletět. Později řekl, že Česko Torubarova možná poslalo na smrt.   

Zprávu o Torubarovově propuštění Kalousek uvítal. "Snad je to i částečná naděje na to, že bude mít zajištěný spravedlivý proces. Otázkou je, zda by k tomu došlo, kdyby případ neměl tak veřejný rozměr. Ale o tom nemá smysl spekulovat, je důležité dál věc pozorně sledovat," řekl serveru Lidovky.cz.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Proti vydání Torubarova se postavil i Český helsinský výbor a několik dalších neziskových organizací. Blažek podle nich porušil několik mezinárodních úmluv, když podnikatele vydal bez rozhodnutí o azylu. Ministr spravedlnosti se naopak hájí, že vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud. Ministra se již dříve zastal i premiér Petr Nečas (ODS).

Ministerstvo spravedlnosti nicméně požádalo o možnost navštívit Torubarova ve vězení, aby se zástupci českého konzulátu mohli přesvědčit, v jakým podmínkách ho Rusové drží. Návštěva byla naplánována na konec července. Podnikatel tvrdí,  že veškerá obvinění proti němu jsou smyšlená a stal se obětí organizované skupiny, která ho připravila o veškeré úspory a majetek. 

Kauza Torubarov

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května podle zjištění serveru Lidovky.cz na poslední chvíli snažilo zabránit několik členů vlády, včetně ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

Ruský podnikatel byl po příletu z Prahy do Moskvy eskortován do vazební věznice ve Volgogradu, kam se za ním nyní chystají čeští diplomaté v Rusku, aby se podívali, v jakých podmínkách se nachází.

Jeho vydání kritizoval Český helsinský výbor. Podle něj neměl ministr Blažek právo vydat Torubarova do vlasti, protože úřady nevyřídily byznysmenovu žádost o azyl. Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová již dříve uvedla, že ministr vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud. Ministra se již dříve zastal i premiér Petr Nečas (ODS).

Zdroj: ČTK

Autor: Ondřej Golis
  • Vybrali jsme pro Vás