Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rušička za miliony nefunguje. Policejní manažer si vyhazovem polepšil

Česko

  7:00
PRAHA - Jako šéf policejní logistiky koupil za 15,5 milionu nefunkční rušičku dálkově odpalovaných bomb. U policie kvůli tomu loni skončil. V tichosti si však našel jiné lukrativní místo - stal se hlavním ekonomem Generální inspekce bezpečnostních sborů, která má potírat zločin v policejních řadách.

Policie- ilustrační foto: Lidovky.cz

Nefunkční přístroj za miliony přitom už pátým rokem leží v policejním skladu. Bez užitku.

"Podmínky pro výkon této funkce splňuje," říká o novém angažmá problematického manažera mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Nerušte. Soudíme se

Ale popořádku: už už to vypadalo, že se policejním špičkám podaří jeden z nejzpackanějších nákupů techniky ututlat. Jen pár dní před Vánocemi roku 2007 koupila policejní centrála pyrotechnikům rušičku, která měla umět přerušit signál dálkově odpalovaných náloží. Jenže neuměla.

A i když řadoví pyrotechnici bombardovali vedení stížnostmi, nefunkční přístroj ležel přes tři roky ve skladu. Teprve až loni v květnu - po silném mediálním tlaku - ministerstvo vnitra spustilo kontrolu, která potvrdila tušené: přístroj nefunguje, nadto mohla policie koupit obdobnou, ale levnější a vyzkoušenou rušičku jiné značky.

Oč jde?

  • Policejní vedení v roce 2007 v tajnosti koupilo rušičku, která má umět elektronicky přerušit signál pro dálkově odpalované nálože. Zaplatilo za ni 15,5 milionu korun. Řadoví pyrotechnici ji však odmítli převzít, protože podle zkoušek nefunguje, jak má. Rušička – alespoň účetně – leží už pátým rokem v policejním skladu.
  • Poté, co na nefunkční zařízení upozornila média, Policejní prezidium ČR vydalo oficiální prohlášení: Zařízení stále testujeme.
  • Pyrotechnici už před lety bombardovali své nadřízené stížnostmi, v nichž upozorňovali, že rušička nefunguje. Navíc rušičku mohla dodat i česká firma, která obdobné přístroje – a sice funkční – dodává české armádě pro zahraniční mise.

Po auditu zavelelo vedení policie k dlouho oddalovanému kroku. Nefunkční rušičku chtělo vrátit a vymáhat smluvní pokutu. 

Lidovky.cz  nyní - s odstupem roku a půl - zjišťovaly, kolik peněz se ze zpackaného obchodu vrátilo do policejního rozpočtu. Aktuální bilance: nula.

"Dodavatel neuznal reklamaci ze strany policejního prezidia, proto byla podána žaloba. Popisovaný rušič je tudíž stále v majetku policie," sděluje policejní mluvčí Zuzana Součková. Jaké šance policie s takovým časovým odstupem má, není snadné zjistit. "Vzhledem k tomu, že řízení je v běhu, nebudeme z taktických důvodů poskytovat žádné bližší informace," odráží otázky mluvčí.

I když nefunguje, funkce je

Příběh s nerušící rušičkou má ještě jednu dohru. Dnes už bývalý policejní prezident Petr Lessy kvůli blamáži loni v zimě odvolal Pavla Koláře, dlouholetého šéfa policejní logistiky, který tendr na rušičku vypisoval.  "Ta pochybení byla natolik závažná, že jej policejní prezident odvolat," znělo tehdy oficiální vysvětlení.

Lidovky.cz nyní ovšem zjistily, že Kolář si navzdory vyhazovu našel uplatnění v jiné klíčové bezpečnostní složce. "Vhodnost uchazeče na pozici hlavního ekonoma byla posuzována odbornými pracovníky bezpečnostního sboru," říká mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Sandorová. A posuzovali tito odborníci i jeho angažmá v kauze nefunkční rušičky, která se loni rozebírala na titulních stránkách novin? "Není nám nic známo o žádném řízení, které by s panem Kolářem bylo vedeno," reaguje Sandorová.

Jak přesně dopadlo interní šetření Kolářových obchodů, je těžké dopátrat. Lessy, který Koláře vyhodil, musel letos v létě na prezidiu skončit poté, co jej generální inspekce obvinila z pomluvy. A sám si už na detaily nevzpomíná. "Já bych si jej každopádně do týmu nevzal. Audity pana Koláře spojovaly s řadou dalších nevýhodných zakázek," poznamenává Lessy.

Jak policie mluvila o rušičce, co neruší

19. 1. 2011
„V současné době využíváme jiné technologie, protože zmiňovaná rušička stále ještě nebyla pyrotechnickou službou převzata. Zařízení je stále pouze testováno ve spolupráci s výrobcem.“
Stanovisko policejního prezidia

5. 2. 2011
„Ta pochybení byla natolik závažná, že se policejní prezident Lessy rozhodl ředitele Správy logistického zabezpečení Pavla Koláře odvolat.“
Mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká

3. 3. 2011
"Pochybení spatřujeme zejména ve skutečnosti, že byly rušičky převzaty a následně ihned proplaceny, aniž byla ověřena jejich funkčnost. Důsledkem toho došlo k proplacení nefunkčního předmětu veřejné zakázky. Zadavatel měl, po zjištění, že mu bylo dodavatelem vědomě předáno zboží neodpovídající technickým podmínkám, od uzavřené smlouvy odstoupit.“
Audit ministerstva vnitra

11. 5. 2011
"Dodavatel bude vyzván k převzetí nefunkčního rušiče, a to včetně automobilu, ve kterém je zabudován."
Policejní mluvčí Jan Melša.

Říjen 2012
"Dodavatel neuznal reklamaci ze strany policejního prezidia, proto byla podána žaloba. Popisovaný rušič je tudíž stále v majetku policie."
Policejní mluvčí Zuzana Součková

Říjen 2002
"Není nám nic známo o žádném řízení, které by s panem Kolářem bylo vedeno."
Mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat