Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ruská ochota: co za ni Kreml bude chtít?

Česko

MOSKVA Island se ocitl ve vážné finanční krizi, nejhorší ve své historii. Požádal o pomoc západní spojence. Podpora ale nepřišla. I proto se politici z Reykjavíku obrátili na Rusko, které žádají o půjčku ve výši čtyř miliard eur. A Moskva v čele s premiérem Vladimirem Putinem se na jejich žádost tváří velmi vstřícně. „Od našich přátel jsme nezískali tu podporu, kterou jsme potřebovali,“ vysvětloval překvapivý islandský krok pro list The Financial Times premiér Geir Haarde. „Proto jsme se ocitli v situaci, kdy si musíme hledat nové přátele,“ dodal Haarde.

Co bude Moskva za svůj vstřícný postoj chtít? Světová finanční krize se dotkla i jich, a navíc nikdy v historii takto nepomáhali státu, který by nebyl v jejich sféře vlivu. Rusko si uvědomuje, jak významnou strategickou polohu Island má. A ruské bombardéry se v posledních letech pohybovaly i dále od svého území, například u norských břehů. Že by se jim zachtělo dostat se až k Islandu?

Co je motivem nečekané ruské ochoty, o tom se dá jen spekulovat. Islandský premiér Geir Haarde ale odmítl, že by nynější „přátelství“ Islandu s Ruskem mohlo být v budoucnosti rozšířeno i na vojenskou spolupráci. A kategoricky vyloučil, že by Islanďané měli v úmyslu umožnit Rusům přístup na vojenskou základnu, kterou na ostrově v roce 2006 opustili Američané.

Jak krachuje stát Takzvaný vládní bankrot je krajním řešením, kdy země není schopna splácet své dluhy ani vydávat nové dluhopisy. Stát se ale může s věřiteli dohodnout na odkladu splátek. Pokud se tak nestane, země věřitelům odmítne jejich dluhy uznat a vyhlásí bankrot. Věřitelé pak o své peníze prakticky beze zbytku přijdou, protože na státu je komplikované se jakkoli „hojit“. Země má ale kvůli tomuto drastickému řešení po případném ozdravení extrémně obtížný přístup na finanční trhy. V minulosti státní bankrot vyhlásila například Argentina.

Autor: