Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pavel Novotný patří do ‚pražské kavárny‘ financované Sorosem, uvedl v ruské TV exprezident české policie

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Rusům stále nedává spát „show“ starosty Řeporyjí Pavla Novotného v tamní státní televizi. Rossija 1 si tentokrát pomocí telemostu do studia pozvala bývalého českého policejního prezidenta Stanislava Novotného. Ten starostu označil za blázna a zkritizoval i české neziskové organizace.

Ruská státní televize Rossija 1 nejprve v pátek vysílala rozhovor se starostou Novotným. Ten měl vysvětlit svůj záměr na stavbu pomníku vlasovcům, kteří pomohli Pražskému povstání v roce 1945. Novotný reagoval po svém. Uznal, že vlasovci byli zločinci, ale naznačil, že pro Prahu udělali více než maršál Koněv a Rudá armáda. 

Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný před na ruskou ambasádou v...
Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný a jeho dopis.

Po připomínce ze studia, že vlasovci krvavě potlačili Varšavské povstání, Novotný Rusům připomněl Katyňský masakr. Televize pak živý přenos se starostou po sedmi minutách přerušila, i když měl podle Novotného trvat 15 minut.  

Později si Rusové do studia pozvali policejního prezidenta z let 1993 až 1994 a předsedu Asociace nezávislých médií Stanislava Novotného. Do „jeho“ asociace patří například i server AC24, který bývá označován jako dezinformační. Ptali se ho na reakce Čechů na slova Pavla Novotného. 

„Mnozí lidé se divili, protože Novotný je normální blázen,“ řekl Stanislav Novotný a připomněl starostovu bulvární minulost a pustil se i do kritiky takzvané pražské kavárny, do níž prý starosta prakticky patří. 

Stanislav Novotný v ruské televizi.

Stanislav Novotný v ruské televizi.

„V Česku jsou to lidé na okraji, marginálové, které ale podporují neziskové organizace s finančními prostředky od George Sorose. Ti lidé tam pracují jenom proto, že k nim tečou cizí peníze ze zahraničí. Pracují de facto ve prospěch cizích zemí jako jejich agenti,“ konstatoval bývalý šéf policie. 

Stanislav Novotný je přesvědčený, že většina Čechů se skandálem okolo řeporyjského starosty nesouhlasí. Je však podle něj možné, že pomník vlasovcům postaven bude, pokud nezasáhne vláda, která se podle jeho slov bojí.

„Podle mě se prostě bojí všech těch neziskovek sorosovského typu. Bojí se, že na ně vytáhnou kompromitující materiály, které se týkají privatizace a jiných podobných věcí,“ dodal.

‚Ubohý kolaborant‘

K těmto slovům se pro iDnes.cz vyjádřil starosta Pavel Novotný. „Nejde o mě. Jde o to, co říká o České republice,“ komentoval. „Ubohý kolaborant, jakmile umře, půjdu mu poplivat hrob. Ne kvůli sobě, kvůli jeho kolaboraci,“ dodal Novotný. 

Samotný spor o vlasovce připomíná obdobnou rozepři o sochu maršála Koněva v Praze 6. Ten se podílel na osvobození Prahy, ale historici mu přičítají i podíl na okupaci Československa v roce 1968. I ta přesáhla hranice republiky a vyvolala ostrou reakci Ruska.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...