Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko a případy „Mauglí“

Česko

Případ pětiletého děvčátka, které vyrůstalo se psy a kočkami, není zdaleka ojedinělý

MOSKVA/PRAHA Ruský otec, který svou vlastní dceru svěřil do výchovy psů a koček, byl včera zadržen policií. Protože ale není jasné, jakého zločinu se vlastně dopustil, byl po několika hodinách propuštěn na svobodu. Dívku mezitím prohlédli lékaři. Podle nich se sice chová jako pes - štěká, ovládá psí mimiku a na lidi skáče - má prý však šanci všechno „dohonit“.

I když nejde ani zdaleka o první případ tohoto druhu, způsobil v Rusku skandál. Na rozdíl od dosavadních nalezenců, které vychovávala zvířata, mělo děvčátko oba rodiče a dokonce s jedním z nich žilo ve společné domácnosti. Tam ovšem kromě tatínka, babičky a dědečka pobývalo i blíže neurčené množství koček a psů.

Právě oni se o dnes pětiletou Natašu starali. Podobně jako zvířata se musela dívka spokojit s tím, že její život je omezen stěnami třípokojového bytu. Na rozdíl od psů a koček ale dívka nikdy nebyla na ulici. Venčila se jen zvířata.

Dívka nemluví, ale slova chápe. Když strážci veřejného pořádku vešli do bytu, našli ji ve špinavých šatech s „výrazem vyděšené kočky“. Namísto pozdravu zamňoukala a zaštěkala. Policie přitom odhalila celou kauzu náhodou. Kvůli dluhům byly totiž v bytě odpojeny elektřina, voda i plyn. Nefungovala ani kanalizace, takže se po chodbách linul neuvěřitelný zápach. Proto sousedi volali policii.

Případ dostal přezdívku „Mauglí“ - podle hrdiny Knihy džunglí, kterého vychovávali vlci. Podobných případů se ale v Rusku v poslední době objevilo víc. Někdy se ale podaří odhalit „vlčí“ dítě pozdě, když už ho nelze lidským návykům naučit. Na ruském Altaji našli kupříkladu sedmiletého Antona, kterého vychovala fena. Na jeho převýchovu bylo už pozdě. Čtyřletý Artur, který byl objeven letos ve Stavropolském kraji, žil se svou matkou na ulici a největší starost o něj měli psi. Od nich se také naučil štěkat a kňučet.

Jiný ruský „Mauglí“, čtyřletý Anton, se zase choval jako kočka. Předl, třel se lidem o nohy a spával „stočený do klubíčka“. Jeho biologičtí rodiče byli alkoholici a to, že se jim o potomka starala kočka, jim vyhovovalo. Podle oficiálních statistik dnes žije v Rusku asi 100 tisíc rodin na hranici absolutní bídy. A tak se množí případy, jako je ten, o kterém nedávno informovaly úřady v Krasnojarsku, kde bylo objeveno děvče, které v pěti letech vážilo jen 10 kilogramů. V Brjanské oblasti prý zase nabízela matka svou šestiletou dceru za 10 tisíc dolarů.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR na výstupu (až 32000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 500 Kč