Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Žhář z Kolumbie je amatér, ale žádný hlupák. Nebude odporovat, tvrdí Blažek

Pražská policie hledá španělsky hovořícího cizince, který je podezřelý ze závažného zločinu (7. června 2024) foto: Policie ČR

Cizinec podezřelý ze žhářského útoku v autobusových garážích pražského dopravního podniku nebyl podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka profesionální agent, s největší pravděpodobností šlo o amatéra. Jeho vyšetřování nemusí být dlouhé.
  17:11

Ministr to v neděli řekl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Soud poslal v pondělí šestadvacetiletého cizince do vazby. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy se prověřuje podezření ze zapojení ruských tajných služeb, pravděpodobnost je vysoká.

„Podle všeho to zatím vypadá, že nejde o nějakého agenta typu Carlose, Šakala a podobně,“ uvedl Blažek. „Pravděpodobně je to spíš amatér než profesionál,“ dodal. Zároveň však uvedl, že asi nebude tak hloupý, aby přivedl policii jednoznačně k tomu, kdo ho najal. Vyšetřování by zadržený Kolumbijec podle ministra neměl protahovat.

„Pokud vím, je ve vazbě a v zásadě nemá mnoho důvodů nespolupracovat, protože by tady byl zbytečně dlouho,“ uvedl. Ministr vnitra Vít Rakušan již dříve také řekl, že muž jednal sám a neměl v Česku žádné komplice. Za teroristický útok mu hrozí až výjimečný trest včetně doživotí.

Žhářský útok na Klíčově se odehrál minulý týden v noci na čtvrtek. Policie následně i díky veřejnosti získala fotografii podezřelého a v sobotu ráno ho zadržela, následně zahájila trestní stíhání. Vazba má zabránit jeho útěku, zabránit mu působit na možné svědky, ale i předejít tomu, aby trestný čin dokonal.

Cizinec byl podle policie při zadržení v Česku pět dní. Je původem z Jižní Ameriky a hovoří španělsky. Policisté neupřesnili, do jaké míry muž svůj čin dokonal.

Bezpečnostní informační služba na síti X napsala, že stejně jako zpravodajské služby v dalších zemích získává stále jednoznačnější informace o aktivitách ruských zpravodajských služeb, které se snaží verbovat mimo Rusko lidi ochotné za peníze provádět na území evropských států sabotáže. Policie kvůli útoku o minulém víkendu v Praze zpřísnila bezpečnostní opatření.

V květnu vypukl požár v obchodě Ikea v litevském Vilniusu. Polský premiér Donald Tusk nenaznačil, že by mohl být dílem zahraničního sabotéra:

Autoři: ,