Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rusko láká české manažery

Česko

PRAHA Míří-li český manažer za hvězdnou kariérou, je velmi pravděpodobné, že se dříve či později dostane do Ruska. Ruským angažmá již v minulosti prošlo několik úspěšných českých top manažerů. Veteránem na ruském pracovním trhu je Michal Čupa, který tam nyní působí jako generální ředitel Microsoftu. Je zodpovědný za ustavení a rozvoj internetových služeb. Poprvé v Rusku pracoval již v letech 2004 a 2005 jako viceprezident telekomunikačního operátora Golden Telecom. Poté přešel do čela české pobočky Microsoftu, ale už tehdy se svěřil, že počítá s další „ruskou misí“. Nabídka přišla, ale Čupa ještě musel počkat, zda jeho manželka, které se v Rusku v prvním období příliš nelíbilo, bude souhlasit. „Kdyby s tím manželka nesouhlasila, nepřijal bych tuto nabídku, i když pro mě znamenala velkou výzvu,“ řekl Čupa. V takovém případě by ho prý Microsoft do Ruska nenutil, protože vyznává politiku, že rodina by měla zůstat spolu.

Bankéř Petr Šmída neváhal přejít do Ruska po ročním působení na pozici viceprezidenta GE Consumer Finance ve Spojených státech. Od roku 2003 Šmída působí jako výkonný ředitel ruské Alfa Bank. Dalším z řady špičkových českých manažerů, kteří působili v Rusku, je Martin Dlouhý. Po několikaletém působení v čele McDonald's v Česku přijal nabídku od německé skupiny Metro (v ČR provozuje velkoobchod Makro) působit na vysoké manažerské pozici v Rusku. Dlouhý neváhal. „Bylo by škoda si to nevyzkoušet, i když to byl někdy hodně adrenalinový sport,“ vzpomínal později Dlouhý.

Podle Jana Bubeníka, majitele personální firmy Bubeník Partners, budou odchody českých manažerů do Ruska pokračovat. „Poptávka po manažerech z Česka a také ze Slovenska a Polska je logická. Mají zkušenost z postkomunistické transformace, jsou tak připraveni na vývoj, kterým ruský trh nyní prochází,“ vysvětlil Bubeník.

Autor: