Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusko láká experty na nový systém víz

Byrokratické překážky při udělování povolení k pobytu a práci v Rusku odradily mnoho uchazečů. Země ale podmínky mění.

PRAHA První krok už byl učiněn. Od prvního června vešel v platnost zákon, o který se podle ruského tisku zasadil sám ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Změnou k lepšímu jsou nižší daně pro zahraniční odborníky a hlavně jednodušší proces k získání pracovního povolení. Rusko se tak má stát atraktivnější zemí pro kvalifikované pracovníky.

Podle informací Lidových novin je ale znění nově platného zákona nepřesné. Problém je s určením, kdo je „vysoce kvalifikovaný pracovník“. Právě pro něj jsou totiž změny připraveny.

Headhunterská společnost Pedersen&Partners, která patří mezi nejsilnější personalistické firmy na ruském trhu, proto zpracovala pro své klienty analýzu zákona. Podle té je „vysoce kvalifikovaným pracovníkem“ člověk „cizí státní příslušnosti, jehož roční příjmy v souladu s pracovním či občanským právem u ruského zaměstnavatele přesahují 2 miliony rublů“. To je přibližně 1,35 milionu korun nebo 53 tisíc eur.

Podmínka: „značné úspěchy“ Definice ale pokračuje větou: „A který má pracovní zkušenosti a dovednosti, stejně tak i značné úspěchy ve svém oboru.“ Právě tady existuje velký prostor pro různý výklad zákona.

Právníci mezinárodních firem, které mají dceřinou společnost v Rusku, proto momentálně řeší, jak se zákon bude v praxi vykládat. „Ještě chvíli se bude muset čekat,“ říká Radim Svoboda, český manažer pracující v moskevské pobočce reklamní agentury Leo Burnett. Změna zákona se ho přímo dotýká. „V praxi to ale snad nakonec bude znamenat, že v mém případě přestane každoroční buzerace s pracovními vízy, registrací, licencí a prohlídkami,“ doufá Svoboda. Nový zákon přináší výhody, o kterých se dosud zahraničním pracovníkům ani nesnilo. Pracovní vízum může nově být až tříleté. Navíc lze získat povolení k práci do více ruských regionů současně, což bylo dříve také nemyslitelné.

Podle manažerů pracujících v Rusku se země tímto zákonem snaží řešit dopady vleklé ekonomické krize. Vláda vidí východisko ve zkušených expatech. Manažeři jsou přesto ohledně oživení náborů skeptičtí. „U nás to rozhodně nebude znamenat hromadné nabírání expatů,“ říká Radim Svoboda. Další Lidovými novinami oslovené společnosti působící v Rusku odmítly víza jakkoliv komentovat.

Ruský prezident v úterý učinil další krok v oblasti víz. Naléhal na Brusel, aby s Ruskem spolupracoval na zrušení vízové povinnosti mezi Evropskou unií a Ruskou federací. Rusko je podle Medveděva připraveno „zrušit vízovou povinnost klidně už zítra“.

„Po sedmi letech dlouhodobých příprav je čas udělat něco konkrétního,“ dodal k tomu ruský vyslanec v Evropské unii Vladimir Chizhov.

Autor: