MOSKVA Příští rok hodlá Rusko zrušit některá omezení zahraničních investic. Oznámil to v úterý premiér Vladimir Putin jen pár hodin poté, co ho opětovně urgoval k podpoře zahraničního kapitálu prezident Dmitrij Medveděv. „Bohužel, lepší investiční prostředí je v naší zemi, mírně řečeno, velmi žádoucí. Nyní je totiž velmi špatné,“ řekl Medveděv.
Ruský prezident, 18 měsíců před koncem volebního období, je stále větším zastáncem modernizace Ruska, ve kterém chce posílit dodržování zákonů a přilákat do něj zahraniční investice.
Přitom v Rusku v posledních letech převládají spíš opačné tendence. Obrovským nárůstem státního vlastnictví a regulacemi stát spíš dusí trh a soukromým investorům život spíš komplikuje, než ulehčuje.
Mnozí investoři a soukromí obchodníci jsou tudíž vůči prohlášením vlády o podpoře volného trhu skeptičtí, protože většinou zůstane jen u slov a změny se v praxi nerealizují. „Je tu stále menší a menší prostor pro soukromé obchodníky,“ řekl v rozhovoru pro Wall Street Journal jeden z nejbohatších ruských obchodníků a vlastník firmy Interros Vladimir Potanin. Dále řekl, že pokud chce někdo v Rusku obchodovat, musí mít silného partnera, kterým může být buď velký místní podnik, nebo úřad.
Ruská vláda získala v posledních letech mnohem větší kontrolu nad ruskou ekonomikou také kvůli finanční krizi, která postihla mnoho podniků a bank, které ruský stát odkoupil.
Test jménem Chodorkovskij Špatným znamením potenciálním investorům může být i pondělní rozhodnutí soudu o vině ropného magnáta Chodorkovského, kterému soud pravděpodobně brzy prodlouží trest. Opozice považuje tento proces za politicky motivovaný. Podle nich jde o mstu Putina za to, že Chodorkovskij finančně podpořil opoziční parlamentní strany, což by se mohlo brzy, pokud by byl volný, opakovat.
Chodorkovského obrovské ropné impérium Jukos po jeho zatčení zbankrotovalo a stát je zčásti znárodnil. Podle agentury Reuters je případ ropného podnikatele testem vůle Ruska k reformám.
Je to zároveň i zkouška prezidenta Medveděva, snažícího se neúspěšně vystoupit ze stínu svého předchůdce. Medveděvův vstřícný krok by byl signálem schopnosti prezidenta, který je v Rusku stále považován za muže č. 2, prosadit v této zemi zákon. Podle listopadového průzkumu si 84 procent Rusů myslí, že je premiér Putin stejně mocný, jako byl ve funkci prezidenta. Nezdravé prostředí by mohlo zahraniční investory a podnikatele v příštím roce spíš odradit.
Jak oddémonizovat ruský stát Pověst státu gulagů, korupce, front na chleba a alkoholismu se snaží Rusko přemazat pozitivním obrazem. S kremelskými aparátčíky na budování nové image spolupracuje šest západoevropských reklamních agentur a Adore Creative z Los Angeles. „Rusko se chce v očích světa oddémonizovat,“ říká Rupert Wainwright, šéf agentury Adore. Ta pro ruský stát zpracovala filmy do soutěže o olympijské hry, Světový pohár a Univerzitní mistrovství světa. A s úspěchem. V roce 2014 bude Rusko hostit olympiádu, v roce 2013 Univerzitní mistrovství světa a v roce 2018 mistrovství světa ve fotbale.