Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko nabízí Hudlerovi roli lídra

Česko

Český hokejista se těší, že v Moskvě dostane víc šancí než v Detroitu a že se za dva roky do NHL vrátí

PRAHA Rozhodnutí Jiřího Hudlera vyměnit Detroit za Moskvu šokovalo. Pročpak jen útočník jednoho z nejslavnějších hokejových klubů současnosti opouští americký kontinent a vydává se na možná poněkud nečitelnou pouť do moskevského Dynama?

„Jednak jde samozřejmě o finance, ale druhou věcí je skutečnost, že Jirka by se měl v Moskvě stál lídrem mužstva,“ vysvětluje Hudlerův agent pro Evropu Pavel Maršoun. Mimochodem, v NHL Hudlerova práva a zájmy ochraňuje pro změnu střelec zlatého gólu z olympijského finále v Naganu Petr Svoboda. Podle Maršouna funkcionáři Dynama Moskva Hudlera oťukávali celý rok. Jeden z největších talentů českého hokeje posledního desetiletí se ale rozhodl až po sezoně, když pochopil, že jeho pozice ve slovutném Detroitu se nejspíš v dohledné době nezlepší. Aneb že nejspíš pod trenérem Mike Babcockem nebude dostávat na ledě více prostoru než dosud.

„Po konzultaci s trenérem Dynama bylo zřejmé, že s Jirkou skutečně počítají do role lídra týmu, a na ledě tudíž stráví bezpochyby více času než v Detroitu,“ zdůrazňuje Maršoun.

Brzy bude vědět, kolik peněz na něj bude v Detroitu čekat Zatímco většina českých hokejistů míří do KHL víceméně s cílem dokončit v Rusku svoji kariéru, Hudler se ocitá ve zcela jiné pozici. Ve svých 25 letech ví, že může naprosto reálně po dvou letech znovu pomýšlet na návrat do NHL. „V Rusku by se měl patřičně vyhrát, a tudíž se ještě zlepšit,“ soudí Maršoun.

Také už bude vědět, kolik mu Detroit po arbitrážním řízení vyplatí. Vítěz loňského Stanley Cupu totiž může dál na hbitého českého útočníka uplatňovat svoje práva.

O částce, za kterou hodlá v příštích dvou letech na ruských kluzištích kouzlit, ale Hudler ani Maršoun hovořit nechtějí.

„Každopádně se ale stane po Jágrovi druhým nejlépe placeným českým hokejistou v KHL,“ usmívá se Maršoun.

Agent vsetínského odchovance také připomíná, že v ruském hokeji se v poslední době poměry výrazně změnily k lepšímu.

Rusy prý získá svým srdcem „V KHL už vše funguje na profesionální úrovni, neexistuje, že by hokejisté museli čekat na vyplácení mezd, mají tam hráčskou asociaci i odbory, kluby dávají hráčům garance,“ vypočítává Maršoun.

Hudler navíc nezamíří do neznáma; ruský hokej totiž již ochutnal v sezoně 2002/03, kdy v Kazani odehrál dvanáct zápasů.

„Pro Jirku hovoří i fakt, že svojí vstřícností a otevřeností si dovede získat lidí,“ pokračuje Maršoun. „Navíc je týmovým hráčem, takže by měl do klubu bez problémů zapadnout. A navíc, Rusové mají rádi lidi s dobrým a přívětivým srdcem.“

***

Největší hvězdou KHL byl zatím Jan Marek Když loni v létě dal vale New York Rangers Jaromír Jágr a přestoupil do Omsku, čekalo se, že on bude největší českou hvězdou ruské ligy. Jágr se na „východě“ rozhodně neztratil, dotáhl svůj tým do play off, ale jeho jméno nebylo v KHL nejskloňovanější. Více pozornosti na sebe přitáhl jiný český forvard. Jan Marek pomohl Magnitogorsku do finále Ligy mistrů, když svůj tým táhl důležitými góly a přihrávkami. „Snažím se dát do každého zápasu to, co umím. Od začátku sezony se cítím dobře, mám sebevědomí,“ prozradil během ročníku recept na úspěch. Marek se stal se králem střelců, v kanadském bodování soutěže skončil druhý. V součtu s reprezentací tak devětadvacetiletý hráč nastřílel úctyhodných padesát branek.

Autor: