Rusko nabízí obchod. Marně

Medveděvova nabídka: Když USA nepostaví deštník, Rusko nerozmístí rakety

MOSKVA/PRAHA Mezi Spojenými státy vypukla nová slovní přestřelka. A opět kvůli umístění protiraketového štítu USA ve střední Evropě, tedy raket v Polsku a radaru v České republice.

Již minulý týden ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že jeho země jako odpověď na americký deštník rozmístí rakety Iskander u Kaliningradu. Nyní se ale v rozhovoru pro francouzský list Le Figaro nechal slyšet, že by za určité podmínky Moskva byla ochotna od tohoto plánu ustoupit. A jaká je jejich podmínka? Podle Medveděva takzvaná „nulová varianta“.

„Jsme připraveni upustit od našeho rozhodnutí umístit rakety u Kaliningradu, pokud se nová americká administrativa, poté co zanalyzuje reálnou užitečnost systému jako odpovědi na kroky problémových států, rozhodne vzdát se výstavby protiraketového štítu,“ citovala Medveděvova slova agentura Reuters.„Jsme připraveni vyjednávat o nulové variantě. Jsme připraveni uvažovat o společném globálním bezpečnostním systému Spojených států, zemí Evropské unie a Ruské federace,“ dodal ruský prezident. Americká odpověď na Medveděvovy výroky na sebe nenechala dlouho čekat. Americký ministr obrany Robert Gates označil výroky Moskvy o rozmístění raket za provokativní a zbytečné. Ruské hrozby podle něj „opravdu nebyly tím správným uvítáním, které by si nová americká administrativa zasloužila“. Prezident Medveděv totiž svou řeč o iskanderech pronesl jen den poté, co byl zvolen novým americkým prezidentem Barack Obama. „Takové provokativní poznámky jsou zbytečné a zavádějící,“ uvedl Gates na tiskové konferenci v estonském Tallinnu, kde se účastní jednání ministrů obrany NATO.

Podle Gatese je ruský tlak na to, aby byl celý projekt protiraketové obrany zrušen, nepřijatelný. „A upřímně řečeno není mi jasné, k čemu budou ty rakety u Kaliningradu. Jedinou nynější reálnou hrozbou poblíž ruských hranic je Írán a nemyslím si, že ten bude v dosahu raket u Kaliningradu,“ citovala Gatese agentura Reuters. „Tahle záležitost je očividně mezi námi a Rusy. Proč by vyhrožovali namířením raket na Evropu, to mi není jasné,“ dodal šéf Pentagonu. „Rusko se nemá čeho bát“ Americký protiraketový štít ve střední Evropě by měl být rozmístěn někdy do roku 2013 či 2014. Spojené státy již mnohokrát zopakovaly, že není určený proti Rusku, ale proti takzvaným darebáckým státům, jako je například Írán. Moskva ho však stále považuje za hrozbu.

„Snažíme se jim to objasnit, Rusko se kvůli tomuto obrannému protiraketovému systému nemá čeho bát,“ uvedl Gates. „Spojené státy by daly přednost tomu, aby s nimi Rusko, namísto používání rétoriky spojené s dobou minulou, spolupracovalo. Abychom mohli společně čelit hrozbám,“ dodal. Spojené státy se proto i nadále budou snažit udržovat s Moskvou dobré a konstruktivní vztahy.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.