Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
13. září 2019 12:08, aktualizováno  19:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Cynické rozhodnutí.‘ Rusko pohrozilo odvetou za plány na přemístění Koněvovy sochy

Lešení, které pracovníci staví kolem pomníku maršála Koněva v Praze 6. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lešení, které pracovníci staví kolem pomníku maršála Koněva v Praze 6. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Moskva/Praha Rusko v pátek pohrozilo odvetou za plány zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit sochu maršála Ivana Koněva. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí může rozhodnutí Prahy 6 poškodit rusko-české vztahy a nezůstane bez odpovědi. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v reakci řekl, že spor kolem sochy maršála Ivana Koněva v pražské Bubenči je záležitostí pro věcnou diskusi.

Koněvova socha, která se nachází na náměstí Interbrigády v Praze 6 - Bubenči, bude podle čtvrtečního rozhodnutí místních zastupitelů přemístěna. Nahradí ji nový památník osvobození metropole za druhé světové války.

Ministerstvo dalo v prohlášení najevo rozhořčení nad „cynickým rozhodnutím“ zastupitelstva Prahy 6. Hluboce lituje, že zastupitelé ignorovali výzvy veřejnosti a vedoucích představitelů České republiky, aby podobnému postupu zabránili. „Stejně jako dříve považujeme tento krok za porušení článků dvoustranné smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z 26. srpna 1993,“ konstatuje se v prohlášení.

Starší muž opět 31. srpna sejmul plachtu, kterou nechala kolem sochy maršála...
Starší muž opět 31. srpna sejmul plachtu, kterou nechala kolem sochy maršála...

„Rozhodnutí schválené na místní úrovni může vážně rozjitřit dvoustranné vztahy a významně zkalit jejich ovzduší, a nezůstane bez odpovědi. Předpokládáme, že iniciátoři chystané bezprecedentní akce se vzpamatují a pochopí všechny následky svého výstřelku,“ uvedlo ministerstvo.

V závěru prohlášení se praví, že ruské stanovisko k situaci kolem Koněvova památníku bude v pátek na českém ministerstvu zahraničí tlumočit ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij. Podle informace českého ministerstva byl Zmejevskij na úřad předvolán, aby vyslechl „protest proti nepravdivým a urážlivým výrokům ruského ministra kultury Vladimira Medinského“. Ministr minulý týden přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k nacistům.

Česká reakce

Podle českého ministerstva zahraničních věcí (MZV) není přestěhování Koněvovy sochy v rozporu s žádnou ze smluv, které uzavřela Česká republika s Ruskou federací. „Případné stěhování je zcela v gesci místní samosprávy,“ sdělila ČTK v reakci na prohlášení ruské diplomacie mluvčí MZV Zuzana Štíchová.

„Je to skutečně záležitost pro věcnou diskuzi, nevidím v tom prostor pro nějaké výhrůžky nebo hrozby sankcemi. Ruská strana by měla vnímat, že nikdo nehodlá sochu ničit. Městská část se jen rozhoduje, jestli socha na tom místě, kde je, má být do budoucna,“ prohlásil ministr zahraničí Petříček.

Na důsledné dodržování česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci poukázal v pátek na setkání s ruským velvyslancem v Praze Alexandrem Zmejevským náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař. Český diplomat si velvyslance předvolal, aby protestoval proti „nepravdivým a urážlivým“ výrokům ruského ministra kultury Vladimira Medinského na adresu starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. Medinskij přirovnal Koláře k nacistickým pohlavárům.

Ruská ambasáda na svém Facebooku zveřejnila prohlášení, ve kterém výhrady českého ministerstva zahraničí (MZV) odmítla. Ruští diplomaté v textu uvádějí, že české MZV se dříve od vyřešení situace kolem pomníku distancovalo, což poté vedlo k rozhodnutí o přemístění pomníku. Velvyslanectví dodalo, že přesun Koněvovy sochy bude považovat za neplnění závazků, které z česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích vyplývají.

‚Děsivé následky,‘ varuje ruský historik

Varování před nástupem nacismu v České republice zaznělo v pátek i z Moskvy, a to z úst historika Michaila Mjachkova. Historik varoval před „děsivými“ následky vývoje v Česku. „Čím začal příchod nacistů k moci ve 30. letech? Co pálili? Knihy vynikajících vědců, historiků, spisovatelů, bořili památníky. Všechno to začínalo právě tak. A jakmile drobný úředník doroste do větších rozměrů, stane se něco děsivého, a to pro Čechy samotné,“ prohlásil vědec s narážkou na jednání starosty Koláře.

O vývoji sporu o Koněvovu sochu v pátek obsáhle informoval list Kommersant. Předpověděl, že přemístění pomníku nepochybně vyvolá nové debaty. Deník konstatoval, že „skandál možná mohl utichnout, jak se to stalo v předešlých letech. Olej do ohně ale přilil ministr kultury Vladimir Medinskij.“

Česká republika se podle ministra hlásí ke svým závazkům a vydává nemalé prostředky na válečné hroby a památníky. „Po ruské straně bychom měli chtít, aby se stejně starala o legionářské památníky na území Ruské federace,“ uvedl.

Přemístění sochy maršála Koněva je nicméně podle Petříčka v kompetenci městské části Prahy 6, ne v kompetenci ministerstva zahraničí. „Pevně věřím, že tato záležitost nebude eskalovat,“ řekl ministr a dodal, že by byl rád, aby „komunální politici nedělali věci, které narušují vztahy České republiky se zahraničím.“

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.