Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko se připravuje na krizi

Česko

Obchodní řetězce v Rusku lákají na obrovské slevy.

Snaží se prodat zboží dřív, než lidé omezí nákupy.

MOSKVA Rusko i nadále potvrzuje svou pověst země, která je finanční krizí velmi citelně postižena a jejíž občané možná brzy zaznamenají nejprudší snížení životní úrovně na světě. V těchto dnech ale naopak mají občané velkých ruských měst možnost levně nakoupit a předzásobit se na ještě horší časy.

Velké obchodní řetězce jsou nuceny pořádat obrovské výprodeje a zlevňovat své výrobky tak, aby se jich zbavily ještě před tím, než Rusové zcela přestanou utrácet za „zbytečnosti“, tedy za věci, které nepotřebují nutně k životu.

Tento týden vyhlásila „gigantické“ slevy společnost X5 Retail Group, která patří mezi největší řetězce v Rusku vůbec. Ceny třiceti procent svých produktů snížila někdy až o čtvrtinu, a tak jsou v supermarketech s nápisem „Perekrostok“ (Křižovatka) v těchto dnech opět návaly. Levněji je teď možné nakoupit například alkohol, dětské jídlo, ovoce a některé mléčné produkty.

X5 budou následovat i další obchodní domy. Ekonomové ale upozorňují, že jde rozhodně o jev přechodný, neboť pak nastane naopak období prudkého zvyšování cen i těch nejzákladnějších produktů. Rusku škodí hlavně levná ropa Alarmující jsou pro Rusko hlavně zprávy o snižování cen ropy. Rozpočet na rok 2009, který takový vývoj nepředpokládal, by se pak stal krajně deficitním. A rubl by významně oslabil. Přesto včera světově proslulý liberální ekonom Jegor Gajdar, ředitel Institutu ekonomiky přechodného období, tvrdil, že pokud „vláda neudělá hrubé kopance“, Rusko má šanci předejít ekonomické katastrofě, kterou už teď mnozí předvídají. Každopádně podle Gajdara každý musí počítat se snížením reálné mzdy i tempa výroby. Gajdar také varuje před příliš uklidňujícím tónem vedoucích ruských politiků.

V posledních týdnech jak premiér Vladimir Putin, tak prezident Dmitrij Medveděv uklidňovali občany, že nedopustí žádná ekonomická kataklyzmata. „Přestaňme žít v euforii let minulých,“ tvrdí naopak liberál Gajdar, který řadu let varuje před přílišnou závislostí země na příjmech z ropy. Nyní se podle něj i nadále budou ceny ropy, plynu a kovů snižovat, proto je třeba zastavit i některé ambiciózní projekty, „jako jsou stavby raketových lodí“, a omezit výdaje na zbrojení. Právě navýšení financí na armádu hraje v rozpočtu na rok 2009 obrovskou roli.

Ruská centrální banka včera oznámila, že za poslední týden poklesly ruské zlaté rezervy o rekordních 15,5 miliardy dolarů.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...