Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Václav Klaus jako Nohavica: Museli by mě vést na popraviště, abych ruské vyznamenání vrátil

Václav Klaus foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se sype kritika na hlavu českého písničkáře Jaromíra Nohavici, a to i proto, že odmítl vrátit vyznamenání od ruského prezidenta Vladimira Putina – Puškinovu medaili.
  18:21

To samé ocenění dostal jako vůbec první Čech dnes již bývalý prezident Václav Klaus. Medaili v roce 2007 obdržel z rukou ruského velvyslance Alexeje Fedotova na Pražském hradě společně s Puškinovým románem Evžen Oněgin. Kreml tehdy v prohlášení uvedl, že si Klaus ocenění zasloužil za „sblížení národů a zachování jejich kulturního dědictví“. A exprezident, stejně jako Nohavica, odmítá návrhy, že měl medaili po ruské invazi na Ukrajinu vrátit.

Česko se řítí do průšvihu, může dojít k poklesu životní úrovně. Nebezpečný fenomén před 50 lety změnil svět

„Považuji za dětinské tuto medaili demonstrativně někomu vracet. To je něco, k čemu bych se nesnížil. To bych musel být veden na popraviště, abych něco takového eventuálně mohl udělat. A není to žádná Putinova medaile. To je medaile Puškinova,“ konstatuje bývalý prezident Klaus v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Velvyslanec Fedotov předává prezidentu Klausovi Puškinovu medaili.

Vyznamenání Ruské federace, jímž ruský prezident oceňuje přínos dekorované osobnosti v oblasti kulturní, v literatuře, humanitních vědách či dalších uměleckých oborech, je udělováno jak občanům Ruska, tak i cizincům.

„Já jsem ji také jako Puškinovu medaili dostal. Za druhé nevymyslel ji Putin, ale jeho předchůdce Jelcin. Takže to není žádný Putinem vytvořený řád nebo něco takového. Za třetí to není medaile ruského prezidenta, ale Ruské federace,“ podotýká exprezident k vyznamenání, které inicioval tehdejší ruský prezident Boris Jelcin v roce 1999 u příležitosti dvoustého výročí Puškinova narození a jehož udělení vždy musí stvrdit ruský prezident.

„Odmítám tyhle triviální hříčky s tím udělením. A zejména odmítám i dnes existující laciné rusobijství a odmítám šmahempopírání ruské kultury a všech podobných věcí,“ dodává Klaus.

V rozhovoru také rozebírá, jaké bude mít válka na Ukrajině dopady na Rusko, ale i na Českou republiku. Podle něj budou například náklady na pobyt ukrajinských uprchlíků v Česku řádově mnohem vyšší, než byly náklady covidové pandemie.

Celý rozhovor s Václavem Klausem naleznete na serveru Lidovky.cz v sobotu ráno.