Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Kdyby chtěl Putin Zelenského zabít, už by to udělal, míní generál Šedivý. Jak velká je jaderná hrozba?


Generál Jiří Šedivý | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
Dokud nedosáhne splnění alespoň části svých válečných plánů, Vladimira Putina k vyjednávání o míru na Ukrajině hned tak něco nepřiměje. Naznačil to šéf unijní diplomacie Josep Borell. Podle něj Moskva ještě nedosáhla toho, co chtěla. Stejný názor zastává i bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. „Putin ještě pořád není v situaci, kdy by byl donucen jednat. Nejméně měsíc budou boje pokračovat,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Podle něj sice Rusové budou muset couvnout z původního plánu na rychlou výměnu vlády v Kyjevě, ale zbraně ještě rozhodně neskládají. Neúspěch původního plánu Kremlu potvrzuje i vojenský expert Lukáš Visingr. „Rusové na začátku deklarovali vůli Ukrajinu denacifikovat a demilitarizovat. To si můžeme přeložit jako instalaci proruského režimu a vojenskou marginalizaci, což se nestalo,“ řekl pro Lidovky.cz Visingr.

Omezuje Moskva své válečné ambice? Rusko ohlásilo konec první fáze a teď prý ‚osvobodí‘ Donbas

Ovšem další Putinova ofenziva bude podle Šedivého následovat. To ostatně v pátek připustilo ruské ministerstvo obrany. Uvedlo, že první fáze „speciální vojenské operace“, jak Kreml válku na Ukrajině nazývá, byla z větší části dokončena. Dále se prý vojska hodlají zaměřit na Donbas.

„(Putin) bude chtít ovládnout pás území od Charkova přes Luhanskou a Doněckou republiku a dále na jih přes Mariupol a Krym. Bude chtít také izolovat Ukrajinu od Černého moře a dotáhnout kontrolované území až k Podněstří,“ uvedl Šedivý s tím, že se ruská vojska zaměří na obklíčení ukrajinských sil na východě země.

Lidovky.cz: Podle diplomatů ruský prezident Vladimir Putin nezačne jednat o míru, dokud Ukrajinu neodřízne od moře. Souhlasíte?
Putin ještě pořád není v situaci, kdy by byl donucen jednat. Nejde mu jen o izolování Ukrajiny od přístupu k moři a propojení oblasti okolo Oděsy s Podněstřím, což by vytvořilo poměrně nepříznivé podmínky pro obranu pravobřežní Ukrajiny, rozdělené řekou Dněpr. Pokud bude mít sílu, bude se snažit obsadit i levobřežní Ukrajinu, tedy celou východní Ukrajinu. Než vyčerpá možnosti, které má ruská armáda, nebude ochoten diskutovat.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství můžete kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat