Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko v. USA: drůbeží válka

Česko

Moskva blokuje dovoz drůbeže ze Spojených států * Vadí jí chlor, kterým američtí farmáři ošetřují maso

WASHINGTON Mezi dvěma světovými supervelmocemi to opět vře. Nejde ale o žádnou studenou válku či jaderné zbraně, nýbrž o drůbeží maso. Přesněji řečeno se přou o chlor, který Američané používají k ošetření masa.

O co jde? Rusko, klíčový dovozce americké drůbeže, s příchodem Nového roku začalo blokovat jeho dovoz ze Spojených států. Zdůvodnilo to obavami ze zdravotních rizik, protože Američané používají k antimikrobiálnímu ošetření masa již zmiňovaný chlor, což se Rusům nelíbí. Tento způsob ošetření masa proto začínají zakazovat.

Rusko je pro americké drůbežáře největším exportním trhem, v roce 2008 tam dodali maso za celkem 801 milionů dolarů (asi 14,7 miliardy Kč).

„Chlor se jako prostředek k antimikrobiálnímu ošetření drůbežího masa ve Spojených státech používá už více než 25 let. Toto rozhodnutí v podstatě zamezuje vývozu amerického drůbežího do Ruska, bude mít ničivé dopady na drůbežářský sektor v USA i na obchod,“ řekla podle agentury Reuters mluvčí amerického ministerstva zemědělství Katie Gorscaková.

Kdy začnou jednat?

Američtí a ruští představitelé se dohodli, že co nejdříve povedou o této problematice další technická jednání, zatím ale nemají jasno ani v tom, kdy zasednou k jednacímu stolu.

Rusko ale není v produkci drůbežího masa soběstačné a maso z USA zatím potřebuje. Experti se proto domnívají, že se spor kolem chloru vyřeší a Rusko dovoz z USA nezakáže úplně.

„Myslím, že se bez našich kuřat zatím neobejdou, a to minimálně ještě další rok,“ poznamenal analytik poradenské společnosti Allendale Rich Nelson.

Snaha Ruska podpořit domácí produkci je ale zřejmá.

Zpracovatelé drůbežího masa v USA chlor používají zcela běžně. Roztokem chloru maso omývají, aby zničili patogeny, které by mohly způsobit otravu.

Při tomto způsobu ošetření na mase údajně nezůstávají žádné prokazatelné zbytky chemikálie. Použití chloru při ošetření masa se ale nelíbí ani Evropské unii, která dovoz drůbežího z USA také nedovoluje. Spojené státy proto na EU podaly stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO).

Předseda americké Rady pro vývoz drůbeže a vajec Jim Sumner doufá, že do Ruska se dostane alespoň to maso, které už je na cestě. Přiznal však, že dlouhodobé vyhlídky pro další obchod jsou nejisté. „Na cestě nebo už v ruských přístavech teď může být asi 30 tisíc tun (amerického drůbežího), věříme ale, že toto maso bude moci na jejich trh ještě vstoupit, což nám také ruská veterinární správa dříve slíbila,“ řekl Sumner. „Další vývoz je ale nejistý, než se to vyřeší,“ dodal americký představitel.

Zástupci ruské veterinární správy minulý týden naznačili, že obchod s drůbežím masem bude pokračovat. Rusko ale v současné době výrazně omezuje i dovoz vepřového z USA a v prosinci zákaz rozšířilo na pět ze šesti zpracovatelských závodů, z nichž se maso do Ruska dodává. Důvodem je podezření, že maso obsahuje stopy antibiotik. Šéf ruského úřadu na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor Gennadij Oniščenko řekl, že nová pravidla pro chemické ošetření masa nebudou mít vliv na dovoz drůbežího ze zemí Evropské unie. „To není zákaz kvůli něčím kvótám. Pokud budete maso ošetřovat tak, jak to nařizuje naše legislativa, nikdo vám v dovozu bránit nebude,“ řekl Oniščenko agentuře Interfax. Rusko nicméně loni snížilo kvóty na dovoz drůbežího z USA.

Požadavek Ruska bude znamenat, že americké drůbežárny budou muset při ošetření masa snížit obsah chloru v roztoku na 0,5 dílu v každém milionu stejných dílů. To je podle Sumnera z americké rady desetkrát nižší obsah, než jaký se v USA běžně vyskytuje v pitné vodě v obecních vodovodech.

„Takový požadavek američtí zpracovatelé nemohou splnit,“ řekl.

Gorscaková řekla, že kvůli postoji ruských úřadů budou ruští spotřebitelé za drůbeží maso platit víc, než kdyby Američané mohli do Ruska dál vyvážet bez omezení. Washington je přesvědčen, že postup ruských úřadů je neoprávněný, protože podle vědeckých poznatků je prý chlor jako prostředek k antimikrobiálnímu ošetření masa bezpečný a účinný.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....