Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko zbrojí. I kvůli krizi

Česko

Některé státy proti hospodářské krizi bojují daňovými úlevami, jiné šrotovným. Rusko oznámilo, že dá 140 miliard dolarů na zbraně pro ruskou armádu.

MOSKVA/PRAHA V sousedství Ruska hrozí množství regionálních konfliktů, NATO se dále rozšiřuje směrem k hranicím Ruska a ruské zbrojovky nemají po letech vývozní expanze co vyrábět, protože krize dopadla i na světový obchod se zbraněmi. To jsou ve stručnosti důvody, které vyjmenoval ruský prezident Dmitrij Medveděv, když oznámil nový plán zvýšení výdajů na obranu. Rozsáhlé přezbrojování armády za 140 miliard dolarů začne v roce 2011. Vojáci mají dnes jen deset procent moderní techniky, polovina letadel není schopna vzletu a armáda se potýká i se sociálními problémy.

„Analýza vojenskopolitické situace ve světě ukazuje, že v řadě regionů přetrvávají vážná ohniska napětí a hrozby, které představují lokální krize i mezinárodní terorismus. Zároveň neustávají pokusy rozšířit vojenskou infrastrukturu NATO k hranicím Ruska,“ citoval Medveděva ITAR-TASS. Cílem zbrojení má být „zvýšení bojové připravenosti armády, hlavně strategických jaderných sil“.

Do roku 2015 by se podíl moderních zbraní měl zvýšit na třicet procent a o pět let později by to mělo být již procent sedmdesát. Už za sedm let má být nová raketa TopolM základem jaderných sil a mají být v provozu nejméně čtyři jaderné ponorky Jurij Dolgorukij.

Současně ruský prezident uvedl, že se zvyšováním prostředků na novou výzbroj musí proběhnout další „optimalizace struktury a početního stavu armády tak, jak odpovídá možným hrozbám“.

To v praxi znamená, že se množství vojáků v poloprofesionální ruské armádě sníží v příštích letech poprvé pod milion vojáků a redukce se dotkne především důstojníků – 150 000 jich má jít do výslužby.

Hlavní důvod překvapivých investic do zbrojení může být ale ještě jiný. Ruským zbrojovkám totiž kvůli krizi povážlivě klesly zahraniční zakázky. Připustil to i Medveděv, když „zakázal“ armádě levnější modernizaci zastaralých zbraní místo nákupu nových. „Jestliže v minulosti, kdy jsme měli daleko menší možnosti, to bylo ještě jakž takž pochopitelné, v současnosti je to nepřípustné,“ prohlásil rezolutně Medveděv. „Dělat to v době krize, kdy naše zbrojovky nemají vytížené kapacity, nelze.“ Gruzie? Kvůli plynovodu V rámci tiskové konference zazněla ještě jedna důležitá informace. Ministr obrany Anatolij Serdjukov připustil, že válku v Gruzii vedlo Rusko kvůli přístupu k nerostným surovinám ve Střední Asii. „Minulý rok lze charakterizovat snahou USA vytlačit Rusko z oblasti jeho tradičních zájmů a pokusem získat přístup k zásobám energetických a nerostných surovin v zemí Sdružení nezávislých států,“ uvedl Serdjukov. Přes Gruzii vede jediný koridor, kterým se dostává ropa a plyn nezávisle na Rusku ze Střední Asie na západní trhy.

***

V krizi, kdy zbrojovky nemají vytížené kapacity, musí armáda nakupovat zbraně

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!