Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský buřič se vrací do Prahy

Česko

Dnes vystoupí v Praze ruský básník Jevgenij Jevtušenko, mladé generaci již téměř neznámý nejpopulárnější sovětský buřič „v mezích zákona“. Do metropole zavítá přesně dvacet let poté, co se zde jako persona non grata objevil naposledy.

PRAHA Básně Jevgenije Jevtušenka, jenž do Česka přijíždí na pozvání PEN klubu a Ruského střediska, po desetiletí navazovaly na tradiční postavení poezie v ruské společnosti jako masového publicistického prostředku. A odtud pramenila i dvojí role básníků během sovětské totality - kromě služby propagandě šířili i pocity a myšlenky odrážející nedůvěru k praxi a perspektivám komunistického režimu. A Jevtušenko toho využíval vrchovatě.

Vedle intimní lyriky, která však rovněž počítala s masovým auditoriem, aby před ním byla vykřičena, vytvořil i budovatelské poemy, verše nastavující zrcadlo ruské humanitě ztracené v sovětské skutečnosti, básně proti imperialismu a válečným štváčům, ale i básně, které vycházely pouze v samizdatech.

Výsostně talentovaný a vzdělaný, ambiciózní a sebestředný, toužící po úspěchu a s manýrami hvězdy, ale zároveň spontánní, odvážný, byl-li přesvědčen o své pravdě, „sběratel funkcí“, ale i zákazů a sankcí, a nejednou aktivní souputník antisovětských disidentů - to všechno představuje dnes šestasedmdesátiletý básník. Ani po pádu komunistického režimu neztratil nic ze svého buřičství, když v roce 1993 na protest proti ruskému válečnému dobrodružství v Čečně odmítl přijmout vysoký státní řád.

Dnes je v Praze a shodou náhod je to přesně dvacet let a jeden měsíc, co rovněž vystoupil z letadla na ruzyňském letišti, ale tenkrát téměř jako persona non grata. I když byl tajemníkem Svazu sovětských spisovatelů a kandidátem na poslance Nejvyššího sovětu SSSR, kterým byl vzápětí zvolen, i když se chystal na funkci místopředsedy sovětského PEN klubu a bez potíží pendloval mezi dvěma domovy v SSSR a USA, jeho příjezd vyvolal u předsednictva ÚV KSČ nevoli.

Tanky jedou po Praze Někdy koncem předcházejícího roku při zahajování výstavy básníkových fotografií Neviditelné nitky kdesi v sídle OSN nebo UNESCO pozval přítomný předseda českého svazu novinářů a ředitel rozhlasu Ján Riško autora uspořádat tuto výstavu také v Praze. Fotografie už byly nazvětšovány a dokončovaly se úpravy sálu, když Riško, nevědom si ničeho zlého, informoval o vzácném „úlovku“ ÚV KSČ.

A měl smůlu, že manželka ideologického tajemníka Jana Fojtíka přednášela na univerzitě o sovětské literatuře a věděla o básníkově telegramu, který 21. srpna 1968 ještě v noci poslal Leonidu Brežněvovi a v němž protestoval proti okupaci Československa sovětskými vojsky. I o jeho básni napsané o dva dny později Tanky jedou po Praze, která se tenkrát rozšířila zejména mezi sovětskou inteligencí rychlostí blesku. A jejíž závěrečná slova byla více než srozumitelná: Dřív než zdechnu, / jako - je mi jedno co, / mám k potomkům jen jedinou prosbu. // Ať nade mnou - bez naříkání - / prostě napíší, podle pravdy: / „Ruský spisovatel. Rozdrcen / ruskými tanky v Praze. //

Na ÚV KSČ se proto honem pokusili výstavu z technických důvodů „odložit“ nebo alespoň zabránit Jevtušenkovi v příjezdu s odvoláním na plné hotely. Ale básník pohrozil, že uspořádá ve Vídni tiskovou konferenci, jak mu nejprve bránili v cestě do Prahy domácí brežněvovci a nyní na ně navazují sami pražští rigidní komunisté.

Nakonec tedy 4. dubna 1989 přece jen přijel. Zásadně však odmítl setkat se s kýmkoliv z našich politických představitelů a ti naopak vydali striktní pokyn sdělovacím prostředkům o jeho návštěvě a výstavě neinformovat. Přesto se Svobodnému slovu podařilo „karanténu“ kolem básníka prorazit a alespoň upozornit na vernisáž, takže snaha pouštět na ni pouze ty, kdož měli oficiální pozvánku, záhy ztroskotala a výstavní sál na Staroměstské radnici i schody k němu doslova praskaly ve švech. Také šéfideolog ÚV KSČ Fojtík nakonec přišel, protože se neodvážil odmítnout pozvání sovětské ambasády, a jen pobledle naslouchal básníkovým plamenným slovům o nadějích sovětské přestavby a samozřejmě i veršům Tanky jedou po Praze.

Autor: