Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ruský diplomat v Česku nakupoval nelegální střelivo. Policie jej musela propustit, měl imunitu

Ruská ambasáda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská ambasáda. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha/Říčany Policie v červnu zatkla v Říčanech ruského diplomata za nákup nelegální munice do odstřelovacích pušek. Původně na svých stránkách ale uveřejnila, že k zatčení došlo v souvislosti s daňovým zločinem. Zadrženým byl zaměstnanec ruské ambasády v Praze, ale kvůli své diplomatické imunitě byl následně propuštěn. Muž následně ihned odcestoval do Ruska.

Bezpečnostní složky pro iRozhlas.cz uvedly, že muž pracoval pro vojenskou sekci ambasády, ale že není jasné, zda pracoval pro ruské tajné služby, stejně tak není jisté na co kupovaná nelegální munice měla být použita.

Speciální náboje do odstřelovacích pušek, které ruský diplomat nakupoval, se dají legálně pořídit pouze u licencovaného obchodníka se zbrojním průkazem a prokázáním konkrétní zbraně, do které je tato munice určena. Takový nelegální nákup, jako proběhl v Říčanech na parkovišti, se u soudu trestá až pěti lety odnětí svobody.

Díky spolupráci prodávajícího s policií byla celá akce pod dohledem detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jenomže kvůli diplomatickému pasu, jehož byl Rus držitelem, museli důstojníci diplomata po jeho zadržení zase propustit na svobodu. Poté odcestoval za hranice.

Informovaný zdroj řekl Radiožurnálu: „Bylo toho každopádně hodně a na koroptve to samozřejmě nekupoval. Zřejmě to bylo určené pro evropské gangy nebo pro speciální ruské jednotky, které v Evropě tajně působí.“

Vyšetřovatelé pracují s verzí, že muž pracuje pro tajnou ruskou službu GRU.

Tajná vojenská jednotka GRU patří k nejobávanějším světovým tajným službám, funguje asi 10 let. Má na svědomí například atentát na bývalého ruského špiona Sergeje Skripala ve Velké Británii, a pravděpodobně i destabilizaci Moldávie nebo pokus o puč v Černé Hoře.

Ruská ambasáda v Praze na dotazy Radiožurnálu zaslané e-mailem na oficiální adresu velvyslanectví nereagovala. Podle zdrojů serveru z diplomatických kruhů přitom ruská strana v tomto případě proti postupu českých orgánů nijak neprotestovala a stáhla zadrženého muže v naprosté tichosti. Mimo jiné tím předešla oficiálnímu vyhoštění, píše web.

Ministr zahraničních věcí za ČSSD Tomáš Petříček se k aféře podrobněji nevyjádřil, zároveň ji ale nepopřel. „Nemohu tuto záležitost komentovat, jedná se o věc policie a jsem přesvědčen, že bychom měli nechat policii pracovat,“ konstatoval Petříček.

Informace nechtěl Radiožurnálu poskytnout ani mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie už dříve médiím k zásahu sdělila, že to bylo v souvislosti s daňovou trestnou činností. Podle fotografií z místa je ale patrné, že kriminalisté zabavili množství střeliva. Detektivové případ podle zdrojů serveru iRozhlas.cz stále vyšetřují. Munici policie zabavila.

,

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!