6. září 2019 17:37, aktualizováno  19:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ruský ministr kultury označil starostu Prahy 6 Koláře za nacistu. Zároveň poděkoval, že Zeman sochu brání

Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, kde stojí kontroverzní socha maršála Koněva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, kde stojí kontroverzní socha maršála Koněva. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Moskva Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij v pátek v severoruském Murmansku v rozhovoru s ruskými novináři přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Starosta Kolář doufá, že se ministerstvo zahraničí ohradí proti vyjádření ruského ministra kultury. Nazval jej nehorázností a sprostotou. Omluva ruského ministra kultury by pomohla uklidnit situaci, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Medenskij vedení pražského obvodu kritizoval za záměr odstranit památník ruského maršála Ivana Koněva. Zároveň poděkoval prezidentu Miloši Zemanovi, že památník ruského maršála hájí.

Vladimir Medinskij, ruský ministr kultury.

Vladimir Medinskij, ruský ministr kultury.

„Starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter,“ citovala agentura TASS Medinského, který použil výraz pro vůdce regionální pobočky německé nacistické strany NSDAP. Medinskij očekává, že po Zemanově obhajobě památníku správa šestého pražského obvodu „přijme správné rozhodnutí“.

Vyjádření obou stran sporu a ministra Petříčka

„Ruský ministr kultury zřejmě naráží na fakt, že starosta Prahy 6 hodlá odstranit pomník osvoboditele vyhlazovacího tábora Osvětim. Jeho rozhořčení tedy plně chápu,“ uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

06.září 2019 v 18:45, příspěvek archivován: 06.září 2019 v 19:24

Tyhle děti osvobodil v Osvětimi maršál Koněv. Tak se jim podívejte do očí, jestli máte odvahu, vy všichni popírači historie, vy novodobí ideologové, kteří umíte jen plivat kolem sebe, urážet, kácet pomníky a dupat po cti této země! https://t.co/z0USFqmex2

„Nechávám to bez komentáře,“ reagoval Kolář. „Tohle je práce pro ministerstvo zahraničních věcí, které se proti takovéhle nehoráznosti a sprostotě, doufám, náležitě ohradí,“ dále uvedl starosta Prahy 6. Předseda TOP 09, europoslanec a předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil považuje vyjádření za skandální. „Přirovnávat politika demokratické politické strany k regionálnímu vůdci NSDAP považuji za naprosto nepřijatelné,“ řekl. „Vyjádření odmítám, je přes čáru. Přirovnání pošlapává památku obětí druhé světové války,“ dodal.

06.září 2019 v 18:24, příspěvek archivován: 06.září 2019 v 19:19

Ruský ministr kultury přirovnal Ondřeje Koláře k nacistům. S označením „NSDAP 09“ přišel už dříve Ovčáček. Nic překvapivého, že Rusové i Hrad jedou podle stejných notiček. Vyzývám @TPetricek, aby se české ministerstvo zahraniči vůči těmto slovům důrazně ohradilo.

Tomáš Petříček.

Tomáš Petříček.

Vyjádření posléze poskytl i ministr zahraničních věcí Petříček: „Tohle je skutečně nešťastný formát debaty. Mrzí mne, že diskuse o této soše překračuje racionální rámec, a doufám, že se podaří vyhrocenou rétoriku opustit a přejít k věcnému dialogu. Chtěl bych k tomu tímto všechny strany vyzvat. Vyjádření ministra kultury Ruské federace nepovažuji za vhodné. Myslím, že omluva by pomohla uklidnit situaci.“

Kolem Koněvova památníku v pražském Bubenči panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v poškozování sochy, v pokusy památník ohradit a v demonstrace. Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta Kolář chce sochu přestěhovat na jiné místo. Podle ruského velvyslanectví v Praze je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.

Ondřej Kolář se stal starostou Prahy 6 ve 30 letech.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) při odhalování desek na pomníku maršál...

„Praha byla osvobozena už po pádu Berlína,“ řekl ministr Medinskij v Murmansku. „Nasazena byla Koněvova armáda, 12 000 našich vojáků při osvobození Prahy zahynulo. Vděční obyvatelé Prahy postavili Koněvovi památník. A najednou starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter,“ prohlásil.

„Prezident Miloš Zeman jako moudrý a vzdělaný člověk řekl, že je to nehoráznost, že tak postupovat nelze. Jsme mu samozřejmě vděčni za podporu. Doufáme, že po jeho vystoupení místní úřady přijmou správné rozhodnutí,“ uvedl Medinskij podle agentury TASS.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov úvahy o odstranění Koněvovy sochy kritizoval: „Ti, kdo bojují proti sochám, jsou zbabělí, protože socha se nemůže bránit. (...) Já bych tam tu sochu doporučoval nechat a neztrapňovat se neznalostí historie.“

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.