130 let
Grigorij Pasko

Grigorij Pasko | foto: Wikipedia

Rozhovor

Ruský novinář: Česko musí pomoci, Torubarovovi jde o život

Evropa
  •   8:00
VOLGOGRAD - Život Alexeje Torubarova je kvůli vydání Českem v ohrožení. Myslí si to respektovaný ruský novinář Grigorij Pasko, který kauzu ruského byznysmena sleduje. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz také uvedl, že stíhání na něj ušil bývalý policista a politik, aby se zmocnili Torubarova majetku.

Lidovky.cz: Jak podrobně případ pana Torubarova sledujete?
Zajímám se o něj hodně, jel jsem kvůli tomu přímo do Volgogradu, kde Torubarov žil. Došel jsem k závěru, že trestní stíhání proti němu je vyrobené na zakázku. Bývalý spolupracovník Federální služby bezpečnosti (FSB) Andrej Čumanov, poslanec městské rady Volgogradu Glazkov a několik jejich společníků ho odstranili a zmocnili se jeho byznysu. Čumanov navíc nabídl, že Torubarovovi pomůže při privatizaci, vytáhl z něj 25 milionů rublů, jenže pro něj nic neudělal a peníze si nechal.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Za co je Torubarov v Rusku stíhán?
Obvinili ho z podvodu. Jde o typický paragraf, kdy zainteresovaní lidé chtějí získat něčí úspěšný byznys. Čumanov a spol. na něj vyrobili trestní stíhání a v podstatě se zmocnili jeho celého podnikání, sami jsou na svobodě. Torubarova potřebují mrtvého, někde pod zámkem nebo ve vězení. Když ho teď Česko vydalo, jeho život je reálně ohrožen.

Alexej Torubarov

Lidovky.cz: Co si myslíte o tom, že Torubarova Česko vydalo i přes probíhající azylové řízení?
Jemně řečeno mě to udivilo. Dokonce ani Interpol nepřijímá žádosti ruské prokuratury o vydání Rusů, stejně tak celá řada zemí v poslední době nevydává podnikatele do Ruska. Do Česka zřejmě tato tendence pořád nedorazila. Nebo se snad rozhodlo jít proti celé Evropě? Evropská unie takový přístup musí řešit. 

Lidovky.cz: České soudy a ministerstvo spravedlnosti ale míní, že do Ruska je možné vydávat...
Do Ruska nelze vůbec lidi vydávat, dokud se tam neobjeví nezávislý soud a vyšetřování. Ani jedno, ani druhé v mé zemi zatím není. Vydáním do Ruska země vydávající cíleně člověka odsuzuje k bezpráví. 

Případ Torubarov

Úspěšný ruský podnikatel z Volnogradu Alexej Torubarov tvrdil, že se odmítl podvolit nátlaku mafie, pro niž podle něj pracují prokurátoři, podnikatelé a agenti ruské tajné služby FSB. V Rusku ho viní ze zpronevěry, on říkal, že jde o vykonstruovaný proces a že mu v Rusku hrozí mučení a smrt.
Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela v roce 2011 rakouská policie. Rakušané ovšem Torubarova nevydali, vrátili ho do Česka, protože podnikatel měl v pase české vízum (v Česku žije jeho manželka a nejmladší syn).

I v Česku ho policie zatkla, Torubarov zažádal o azyl, zároveň ale putoval na jaře 2012 do vazby. České soudy poté rozhodly, že Torubarovi nehrozí v Rusku zmanipulovaný proces a i přes protesty organizací, které se žadatele o azyl zastupují, rozhodly o jeho vydání. V dubnu 2013 podepsal extradici ministr spravedlnosti Blažek a 2. května byl Torubarov vydán Rusům. Od té doby o něm nemá rodina žádné zprávy.

O jeho případu už psal server Lidovky.cz - ČTĚTE ZDE. Stránky, které mapují jeho osud, naleznete zde.

Lidovky.cz: Víte o dramatických okolnostech Torubarovova odletu?
Vím o tom od lidskoprávních aktivistů, připomnělo mi to operaci ruských tajných služeb, když zavřeli Michaela Chodorkovského v roce 2003. Také to byl absurdní řetězec bezpráví.

Lidovky.cz: Jak moc je případ sledovaný v Rusku?
Jelikož je případů pronásledování podnikatelů, aby jim ukradli byznys, hodně, už to skoro nikoho nezajímá. Všímají si toho pouze zainteresovaní lidé, kteří ho chtějí na dlouho pod zámkem. A pak také příbuzní, kteří cítí, že nad jejich blízkým visí hrozba. 

Lidovky.cz: Jak kauzu prezentují ruská média?
Viděl jsem několik článků o jeho údajném útěku z Rakouska a hrdinných Češích, kteří ho chytili a vydali Rusům.

Grigorij Pasko

Známý investigativní novinář a ruský námořní důstojník upozornil například na ukládání ruského jaderného odpadu v Japonském moři, zadržela ho ruská Federální služba bezpečnosti. Po několika neúspěšných pokusech odsoudit ho skončil v roce 2001 na čtyři roky ve vězení za velezradu. Amnesty International ho zařadila mezi tzv. vězně svědomí, vyznamenala ho organizace Reportéři bez hranic.

Lidovky.cz: Co Torubarovovi hrozí? Jak s podobnými lidmi vyšetřovatelé zacházejí?
Můžeme předpokládat, že na něj použijí veškeré nátlakové prostředky. Hrozby, zastrašování, aby se bál bránit, nevznášel veřejně námitky a nechtěl očistit své jméno, nebo dokonce vrátit ukradený byznys. Podle ruských zákonů jsou věznění lidé naprosto v moci vyšetřovatelů. Tak byl v Moskvě zavražděn právník Sergej Magnitskij, kterému znemožnili přístup k lékařskému ošetření. 

Lidovky.cz: Jaké o Torubarovovi máte poslední informace?
Žádné. Ruské věznice jsou uzavřeny pro novináře, lidskoprávní aktivisty i veřejnost. Jsem přesvědčen, že je nutné využít veškeré prostředky a zachránit ho, i když nyní je strašně těžké něco s tím udělat. Když se k té nezákonnosti jednou Česko přidalo, je věcí cti mu pomoct.

Autor: Ondřej Golis
  • Vybrali jsme pro Vás