Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský prezident žádá drogové testy školáků

Česko

MOSKVA Ruský prezident Dmitrij Medveděv na zasedání státní Rady bezpečnosti minulý týden navrhl povinné testování všech školáků na drogy. Reagoval tak na informace, že počet narkomanů mezi mládeží stále roste.

„Vzrůst drogové závislosti v Rusku ohrožuje demografii země. Reálný počet uživatelů narkotik v zemi se pohybuje od dvou do 2,5 milionu lidí, což jsou téměř dvě procenta obyvatelstva,“ řekl prezident podle agentury Newsru. „Nejnebezpečnější na tom je, že dvě třetiny z uvedeného počtu lidí je mládež ve věku do 30 let,“ dodal.

Podle prezidenta představuje trvalé „omlazování uživatelů drog“ hrozbu pro národní bezpečnost země a vážnou výzvu pro zdraví národa „v beztak složité demografické situaci“. Podle oficiálních údajů vzrostl za posledních deset let počet narkomanů v Rusku o téměř 60 procent.

Medveděv v této souvislosti navrhl zavedení povinných testů na narkotika u žáků všech druhů škol. „S prevencí je třeba začínat od mladého věku,“ zdůraznil. Vyzval k vypracování státní strategie protidrogové politiky a konkrétního plánu na její realizaci. Vyslovil se také pro zpřísnění trestů za zločiny spáchané pod vlivem drog a za spolupráci s obchodníky s narkotiky. Za malé přestupky naproti tomu navrhl zavedení alternativních trestů.

Ruská Rada bezpečnosti se poté usnesla vypracovat strategii boje proti drogám do prvního pololetí 2010. Její součástí má být také boj proti drogové hrozbě vycházející z Afghánistánu, odkud do Ruska přichází stále větší množství narkotik. Rusko se prý stalo světovým lídrem ve spotřebě opiátů, především heroinu. Ročně v důsledku užívání drog v Ruské federaci zemře asi 30 000 lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!