Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ruský špion dohlížel na české věznice. Vybíral zřejmě i zaměstnance

Vězení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ruský agent Robert Rachardžo, který byl napojen na špičky české armády, pracoval až do loňského září jako psycholog na ředitelství Vězeňské služby. Mohl tak ovlivňovat výběr zaměstnanců věznic a být ve styku s vězni. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Rachardžo se ukrývá v Rusku. Kdyby se vrátil do Česka, hrozilo by mu zřejmě stíhání za špionáž.

Píše o tom MF Dnes. Podle deníku se zjistilo, že Rachardžo je agentem ruských tajných služeb a ve "volném čase" se čile stýká s českou majorkou - psycholožkou, která měla úzké vazby na tři vysoce postavené generály.

Využíval ji, aby se dostal k informacím od generálů. Důstojnice však popírá, že by o napojení ruského agenta na Moskvu věděla. Majorku i její kontakty s agentem v ruských službách sledovala kontrašpionáž nejméně pět let.

Mohl mít vliv na výběr zaměstnanců věznice
"(Racharadžo) Byl jedním ze tří psychologů na generálním ředitelství Vězeňské služby. Vymýšlel plány, jak se budou nabírat noví pracovníci," popsal deník náplň civilní práce ruského agenta jeho bývalý kolega, který si nepřál zveřejnit jméno.

Podle deníku měl Rachardžo ze své pozice možnost setkávat se s vězni a měl přehled, kde kdo "sedí". Teoreticky tedy mohl vězňům pomáhat komunikovat s vnějším světem. Mohl především ovlivňovat personální obsazení věznic, tedy výběr lidí, kteří s vězni přicházejí do styku. Není však jisté, zda se to pokoušel nějak využít, nebo zda práce ve Vězeňské službě byla jen jeho oficiálním, krycím povoláním.

Kvůli aféře již odešlo několik lidí
Mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová listu potvrdila, že Rachardžo byl řadovým psychologem na ředitelství. Možnost ovlivňovat psychology z jednotlivých věznic vyloučila.

Jistý vliv však prý mít měl. "Například loni v květnu představil plán, aby se nábor zaměstnanců centralizoval do Prahy a Brna. Výběr by se pak dal asi lépe ovlivnit," řekl špionův kolega. Podle něj také nechal skartovat archiv psychologických vyšetření všech zaměstnanců s odůvodněním, že musí chránit osobní údaje.

Kvůli údajné špionážní aféře ze svých míst odešli náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky František Hrabal, národní vojenský představitel při Vrchním velitelství NATO v Evropě Josef Sedlák a první zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš. Sedlák a Prokš odešli ke konci loňského roku, Hrabal letos v březnu.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!