26. června 2013 10:41, aktualizováno  22:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusnok hledá ministry. Ano řekli Pecina a Benešová

Jiří Rusnok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Rusnok | foto: ČTK

PRAHA Premiér Jiří Rusnok jednal v Kramářově vile o složení nové vlády. Ministrem zemědělství by se měl stát současný prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Informaci potvrdil zdroj blízký vedení Agrární komory. Toman by v čele ministerstva zemědělství nahradil Petra Bendla (ODS). Dalšími jmény na Rusnokově seznamu pak jsou: Marie Benešová na spravedlnosti, Martin Pecina na vnitru a Jan Kohout na zahraničí.

"Pan Toman je určitě dobrý odborník na zemědělství a potravinářství. Dělá to dlouho a rozumí tomu," komentoval zprávu o údajném novém ministrovi nejmocnější podnikatel českého agropotravinářství, majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš.

Do vlády nejdu, říká Kavan:

Ministr zahraničí Zemanovy vlády Jan Kavan si své působení ve Strakově akademii zřejmě nezopakuje. "Ne, asi bych ministra zahraničí nepřijal. Navíc se v té souvislosti mluví především o Janu Kohoutovi," řekl Kavan serveru Lidovky.cz Kavan. O jinou funkci by podle svých slov nestál.

Rusnok se také setkal s předákem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem, ten ale možnost svého zapojení do kabinetu odmítá. 

Zavadil po jednání v Kramářově vile řekl, že s Rusnokem mluvili o podobě vlády i o jejích úkolech. "Bavili jsme se o tom, jaký obrys by vláda měla mít. Mluvili jsme o různých lidech. Pan premiér má zhruba jasno, jak by vláda měla vypadat," uvedl Zavadil. Jména nechtěl prozradit. Nabídku na účast v Rusnokově kabinetu už přijal Martin Pecina. Vrátí se na pozici ministra vnitra, kterou zastával už ve Fischerově kabinetu.

Kohout šéfem diplomacie, Pecina na vnitru

Rusnok nabídl exministru zahraničí úřednické vlády a někdejšímu dlouholetému diplomatovi Janu Kohoutovi být opět šéfem diplomacie. Po setkání s nově jmenovaným premiérem to Kohout řekl novinářům.

Kohout uvedl, že je předčasné se vyslovovat ke sporu o velvyslance, který má prezident Miloš Zeman s odstupujícím šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Kohout byl ministrem zahraničí už v úřednické vládě Jana Fischera v letech 2009 až 2010. Podobný osud čeká i Martina Pecinu, který je připravený vést ministerstvo vnitra. Více o Pecinově předchozím šéfování rezortu čtěte ZDE: Na ministerstvo vnitra přichází odborník na rekordní prémie.

Rusnok přesvědčil Benešovou

Do Kramářovy vily přišla také bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD). Uvedla, že také očekává nabídku být v Rusnokově vládě a že je připravena ji přijmout. Svá slova pak potvrdila svým ano ve středu večer, kdy prohlásila, že Rusnokovu nabídku skutečně přijímá. 

Benešová již dříve připustila, že situace pro ni není jednoduchá, protože má advokátní praxi a rozdělané případy. "Je to na dočasnou dobu a žádná zrovna vytoužená pozice to není, protože jste letní král, musíte všechno přerušit. Nebude legrace řešit rozdělané kauzy, kdo v tom bude pokračovat, i pro ty klienty to bude nepříjemné, mám s tím spoustu starostí," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

Benešová je řadovou členkou ČSSD, čehož se v případě vládního angažmá zbavovat nebude. "Já se za to nestydím. Chodím na pět schůzí ročně v místní organizaci, komu by to mělo vadit? Nejsem ve vedení, jsem řadová členka na místní kladenské úrovni," upřesnila.

"Já to nepokládám za vhodné a rozhodně to nemohu doporučit členům sociální demokracie," řekl k případné účasti sociálních demokratů ve vládě Jiřího Rusnoka místopředseda strany Lubomír Zaorálek, podle něhož se hovoří především o lidech blízkých Zemanovi. Podle informací nepovažuje vedení sociální demokracie účast v Rusnokově vládě za slučitelnou se členstvím ve straně. Očekává v takovém případě odchod případných ministrů ze strany.

Rusnok ve středu jednal také s kandidátem na ministra školství - současným šéfem resortu Petrem Fialou. Ten však nabídku odmítl.

Schling ministrem dopravy?

U většiny resortů je jejich obsazení předmětem spekulací. Ochoten vzít funkci ministra dopravy je i exministr ze Zemanovy vlády Jaromír Schling.

"Taková nabídka by rozhodně stála za úvahu, protože to evidentně nebude na dobu příliš dlouhou," řekl s tím, že ale zatím nabídku nedostal.

Ve zdravotnictví zaznívají například jména senátorů Vladimíra Drymla a Milady Emmerové, kteří mají blízko k prezidentu Miloši Zemanovi. Emmerová řekla, že ji zatím nikdo neoslovil. Dryml na dotaz uvedl, že podle něj není vhodné se vyjadřovat k tomu, zda nabídku dostal nebo ne.

Žádný člen zemanovců ve vládě nebude, tvrdí Augustin

V úřednické vládě Jiřího Rusnoka nebude žádný člen zemanovců, řekl po schůzce s designovaným premiérem místopředseda zemanovců Augustin.

Přehled možných ministrů vlády Jiřího Rusnoka

POTVRZENÁ JMÉNA

Ministerstvo vnitra: Martin Pecina (ministrem vnitra byl již ve vládě Jana Fischera)

Ministerstvo zahraničních věcí: Jan Kohout (bývalý ministr zahraničí a místopředseda vlády Jana Fischera, byl také velvyslancem ČR při Evropské unii)

Ministerstvo spravedlnosti: Marie Benešová (někdejší nejvyšší státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti za sociální demokracii je od letošního května odbornou mluvčí ČSSD pro boj s korupcí)

SPEKULACE

Ministerstvo dopravy: Petr Moos (ministr dopravy ve vládě Josefa Tošovského)

Ministerstvo místního rozvoje: Rostislav Vondružka (resort vedl již ve vládě Jana Fischera, předtím byl  ředitelem České centrály cestovního ruchu - CzechTourismu).

Ministerstvo obrany: Vlastimil Picek (od letošního března ministr obrany, předtím první náměstek ministra)

Ministerstvo práce a sociálních věcí: Jaroslav Ungerman ( makroekonomický expert Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS))

Ministerstvo průmyslu a obchodu: Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu ve vládě Miloše Zemana v letech 1998 až 2002) nebo Vladimír Tošovský (ministr průmyslu ve vládě Jana Fischera)

Ministerstvo školství: Miroslava Kopicová (ministerstvo školství vedla jako nestraník již v prvním Topolánkově kabinetu od září do ledna 2007), Eduard Zeman (bývalý poslanec za ČSSD a ministr školství, mládeže a tělovýchovy za vlády Miloše Zemana)

Ministerstvo zemědělství: Miroslav Toman (současný prezident Potravinářské komory)

Ministerstvo zdravotnictví: Vladimír Dryml, Milada Emmerová, Milan Kubek, Lubomír Nečas, Jaroslav Palas, Miroslav Toman, Jan Veleba

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?