25. června 2013 16:41, aktualizováno  21:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusnok skládá vládu. Pecina povede vnitro, s Kohoutem jedná

Martin Pecina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Pecina. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman potvrdil, že jím jmenovaný premiér Jiří Rusnok může lovit ministry i mezi jeho podporovateli a poradci. Zemanovci (SPOZ) ale tvrdí, že mezi oslovenými zatím nejsou. Oficiálně účast ve vládě potvrdil pouze Martin Pecina, bývalý ministr vnitra.

"Nikdo z SPOZ určitě nebyl osloven. Vím, že se spekulovalo také o mně jako o ministru školství, to mohu samozřejmě také vyloučit," řekl serveru Lidovky.cz místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš.

Ministrem vnitra v úřednické vládě bude někdejší šéf tohoto resortu Martin Pecina. Oficiálně to potvrdil jmenovaný premiér Jiří Rusnok. Rusnok podotkl, že o postu ministra zahraničí bude jednat s exministrem Janem Kohoutem. Většina ministrů podle něj bude mít vládní zkušenosti, ale nebude to podmínkou pro jejich jmenování.

Padla tak možnost, že se v Rusnokově vládě objeví šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček. I když jeho jméno bylo ve hře, podle informací serveru Lidovky.cz nabídku odmítl. Místo něj se Rusnok obrátil na Jana Kohouta, který byl ministrem zahraničí už v jedné úřednické vládě - Jana Fischera.

Co se rýsuje?

  • Ministr vnitra - Martin Pecina
  • Ministr zahraničí - Jan Kohout

Zeman proti koalici. Zvolil vládu odborníků v čele s Rusnokem

Pecina už uvedl, že se ministerské funkce opět ujme. "Myslím, že situaci v tomto státě je třeba nějak překlenout a toto je jediná správná cesta do předčasných voleb," řekl Pecina k vládnímu angažmá pro Novinky.cz. Ve stejné funkci působil za Fischerovy vlády.

"Vláda hlavně potřebuje zvládnout situaci s povodněmi, nemá žádné ambice prosazovat legislativní změny. Za tři měsíce se musí dát do pořádku to, co v pořádku není,“ řekl Pecina, který poodkryl, že by na ministerstvo rád vrátil lidi, kteří museli za Nečasovy vlády odejít. „Co se týče vnitra, tak tam probíhaly permanentní personální změny. Asi bych se obrátil na úředníky, kteří tam sloužili roky a byli postupně vyhozeni panem Johnem a panem Kubicem, aby ministerstvo tři měsíce fungovalo v pořádku,“ prohlásil Pecina.

Kabinet bez důvěry může vyměnit dozorčí rady i šéfy tajných služeb

Kabinet má i bez důvěry a schváleného rozpočtu velkou moc. Může vyměnit vedení a dozorčí rady všech státem ovládaných firem od ČEZ přes České dráhy, Letiště Praha po Českou poštu. Může ovládnout VZP, přes niž se rozděluje 220 miliard korun. Může jmenovat velvyslance. Kompletně vyměnit vedení policie a tajných služeb.

Rusnokova vláda nemá podporu ve sněmovně. Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09 a ministr financí v demisi, řekl, že jde o nezodpovědné rozhodnutí, nový kabinet nedokáže protlačit státní rozpočet na příští rok - VÍCE ZDE

Další jména? Benešová, Dryml, Picek, Fiala...

Někteří další zatím alespoň připouští, že by pozvánku do vlády zvážili. Třeba bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD). Ta by se mohla stát ministryní spravedlnosti.

Nejasné je obsazení funkce ministra zdravotnictví. "Nebudu to komentovat," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz Zemanovec Vladimír Dryml. Nabídku nedostal ani jeho stranický kolega, zlínský lékař Lubomír Nečas. "Ani neočekávám, že by mi tato nabídka přišla," dodal Nečas.

Obdobná situace panuje i kolem postu ministra zemědělství. Nabídku nedostal ani šéf Agrární komory Jan Veleba, ani Jan Fencl, ministr zemědělství ze Zemanovy vlády.

Teoreticky by si místo ve vládě mohli udržet nadstraničtí ministři Petr Fiala (školství) a Vlastimil Picek (obrana). "Nabídku jsem nedostal, více to komentovat nebudu," řekl LN Picek, Fiala na dotaz týkající se jeho budoucnosti ve funkci nereagoval.

Remek na Hradě

Opředena tajemstvím zůstává návštěva europoslance Vladimíra Remka (KSČM) na Hradě, který je Zemanovým adeptem na velvyslance v Moskvě. Komunistický europoslanec prý nenavštívil zahraniční odbor Hradu.

"Nenavštívil jsem pana Kmoníčka," řekl Remek serveru Lidovky.cz. Navíc také popřel, že by jeho návštěva měla cokoli společného s novou vládou.

Kdo je JIŘÍ RUSNOK? Čtěte jeho profil

khuKarel Hrubeš, spaŠárka Pálková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?
OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?

Nachlazení a chřipka mají podobné příznaky, ale jejich léčba se liší. Jak zvládnout rýmu a chřipku u dětí?