Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusnokova vláda šla na ruku byznysu. Ekologickou novelu stopli poslanci

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Poslanci ve středu na poslední chvíli stopli novelu, která určuje, kolik procent odpadu ze všech obalů musí být recyklováno. Pro obalový průmysl bylo původní znění vstřícné, protože plán do roku 2015 počítal s čísly, kterých se v Česku už dávno dosahuje. A právě zastaralá čísla v návrhu chtějí změnit ekologové.

Nechybělo mnoho a poslanci během středeční schůze hned v prvním čtení schválili novelu zákona o obalech, která měla mimo jiné stanovit, kolik procent odpadu z obalů musí nechat výrobci recyklovat. Tu sněmovně předložila ještě vláda Jiřího Rusnoka.

Proti návrhu vlády odborníků však vystoupily ekologické organizace, kterým se zdála příliš mírná. Od roku 2006 se totiž procento recyklovaných obalů postupně zvyšovalo, podle nové předlohy exministra Tomáše Podivínského (KDU-ČSL) však mělo zůstat u čísla, které bylo platné už v roce 2012. Už tehdy obalový byznys recykloval 70 procent, ačkoli zákon počítal s pouhými 55 procenty.

Staré cíle

Návrh kritizoval třeba expert přes odpady z hnutí DUHA Ivo Kropáček. "Ty cíle do roku 2015 jsou velmi nízké, takových výsledků jsme dosahovali už před deseti lety, takže nevím, proč je snaha to brzdit," zlobí se Kropáček. "Dnes v recyklaci obalů dosahujeme mnohem vyšších čísel, takže by ty cíle do roku 2015 měly logicky zase vzrůst," dodává.

Stopku novele nakonec sněmovna vystavila po zásahu poslanců z Výboru pro životní prostředí. Návrh tak nyní poputuje právě do výboru, kde je prostor do něho zasáhnout. "Podle EU je ten návrh v pořádku, ale podle současné situace u nás je to podhodnoceno. Fabriky by nebyly nuceny tolik recyklovat a mohly by toho zneužít, protože je to pro ně nákladné. To se nám teď podařilo zablokovat a můžeme to ještě na výboru projednávat," řekl komunistický poslanec Josef Nekl.

Lobby obalového průmyslu?

Podle něj by měl poslanecký výbor příští týden po dohodě s ministerstvem životního prostředí a ministerstvem průmyslu a obchodu přepracovat tabulku, která je přílohou novely zákona o obalech.

Podobu návrhu výrazně ovlivnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Právě jeho zástupci dali v připomínkovém řízení podnět rezortu životního prostředí, aby se nezvyšovaly cíle pro recyklaci. Ministerstvo průmyslu argumentovalo tím, že panuje nejistota ohledně vývoje hospodářství a hrozí nástup další ekonomické recese. Možnost lobby obalového průmyslu nevylučuje ani Kropáček: "Je to politika, obalový průmysl se snaží, aby ta čísla pro recyklaci byla co nejnižší."

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...