27. června 2013 9:52, aktualizováno  14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusnokova vláda: zemědělství povede Toman, Holcát zvažuje zdravotnictví

Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman | foto: ČTK

PRAHA Designovaný premiér Jiří Rusnok od rána pokračuje v jednáních s možnými kandidáty na ministry. Zatím vybral nového ministra zemědělství. Je jím šéf Potravinářské komory Miroslav Toman. Novinářům to řekl po jednání s Rusnokem v Kramářově vile. O Tomanově možném působení ve vládě se už v minulých dnech mluvilo. Nabídku na post ministra zdravotnictví dostal náměstek motolské nemocnice Martin Holcát. Do pondělí má sdělit, jak se rozhodl.

Martin Holcát potvrdil nabídku s tím, že do pondělí má premiérovi sdělit, jak se rozhodl. "Je to velká výzva," řekl Holcát s tím, že si chce o víkendu vše zvážit a poradit se, protože funkce by mu zasáhla do profesního i osobního života.

Holcát chce svoje vládní angažmá projednat také s motolským ředitelem Miloslavem Ludvíkem a poradit se také s rodinou. Premiér mu prý zatím konkrétně neřekl, co by jako ministr zdravotnictví měl dělat. "Známe se už hodně dlouho a v určité fázi, kdy jsem byl třeba náměstkem ministra, tak jsme určité věci konzultovali," uvedl. Konkrétní hodinu pro pondělní odpověď nemají prý dohodnutou, Holcátovo rozhodnutí ale oznámí veřejnosti sám premiér.

Rusnok se sešel i se spisovatelem Pavlem Kohoutem. Kohout při odchodu z Kramářovy vily nechtěl jednání komentovat. Řekl jen, že vše napíše do svého sobotního fejetonu, který vychází v jednom z českých deníků. Nabídku na působení v Rusnokově vládě zatím přijal Martin Pecina, který se má vrátit na ministerstvo vnitra, Marie Benešová (ČSSD), která míří na ministerstvo spravedlnosti, a Miroslav Toman.

Benešová přijetím postu rozzlobila ČSSD natolik, že vedení strany ji vyzvalo, aby partaj opustila - ČTĚTE VÍCE ZDE.

Vláda může mít krátkého trvání

Toman novinářům řekl, že bere na vědomí, že Rusnokova vláda může trvat jen tři až čtyři měsíce. I tak se prý rozhodl nabídku, kterou mu Rusnok dal, přijmout. "Je potřeba, aby ministerstvo zemědělství fungovalo dál. Já se v tom resortu pohybuju dlouhou dobu. Je to moje práce," řekl Toman novinářům na dotaz, proč nabídku přijal. Toman předpokládá, že působení vlády skončí po krátké době volbami.

ČTĚTE DÁLE:

Spisovatel Kohout z Kramářovy vily odešel po 09:00 hodině. Novinářům řekl, že od Rusnoka dostal dárek k narozeninám. K možnému působení v úřednickém kabinetu se nevyjádřil. Spekuluje se o tom, že mohl dostat nabídku na post ministra kultury.

Nabídku na ministerský post dostal i někdejší diplomat Jan Kohout, v několika dnech se rozmyslí. Možnost pokračovat na postu ministra školství naopak odmítl ministr končící vlády Petr Fiala.

Rusnok se obrátil i na někdejšího ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerka, ten ale nabídku, aby se vrátil do čela tohoto úřadu ve vládě Jiřího Rusnoka, odmítl. Řekl to novinářům poté, co s novým premiérem zhruba hodinu debatoval v Kramářově vile.

Rusnok, kterého v úterý premiérem jmenoval prezident Miloš Zeman, dál pokračuje v jednáních s možnými kandidáty na ministry. O obsazení většiny postů se zatím jen spekuluje.

Přehled možných ministrů vlády Jiřího Rusnoka

POTVRZENÁ JMÉNA

Ministerstvo vnitra: Martin Pecina (ministrem vnitra byl již ve vládě Jana Fischera)

Ministerstvo spravedlnosti: Marie Benešová (někdejší nejvyšší státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti za sociální demokracii je od letošního května odbornou mluvčí ČSSD pro boj s korupcí)

Ministerstvo zemědělství: Miroslav Toman (současný prezident Potravinářské komory)

SPEKULACE

Ministerstvo zahraničních věcí: Jan Kohout (bývalý ministr zahraničí a místopředseda vlády Jana Fischera, byl také velvyslancem ČR při Evropské unii)

Ministerstvo dopravy: Petr Moos (ministr dopravy ve vládě Josefa Tošovského)

Ministerstvo místního rozvoje: Rostislav Vondruška (resort vedl již ve vládě Jana Fischera, předtím byl  ředitelem České centrály cestovního ruchu - CzechTourismu).

Ministerstvo obrany: Vlastimil Picek (od letošního března ministr obrany, předtím první náměstek ministra)

Ministerstvo práce a sociálních věcí: Jaroslav Ungerman ( makroekonomický expert Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS))

Ministerstvo průmyslu a obchodu: Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu ve vládě Miloše Zemana v letech 1998 až 2002) nebo Vladimír Tošovský (ministr průmyslu ve vládě Jana Fischera)

Ministerstvo školství: Miroslava Kopicová (ministerstvo školství vedla jako nestraník již v prvním Topolánkově kabinetu od září do ledna 2007), Eduard Zeman (bývalý poslanec za ČSSD a ministr školství, mládeže a tělovýchovy za vlády Miloše Zemana)

Ministerstvo zdravotnictví: Vladimír Dryml, Milada Emmerová, Milan Kubek, Lubomír Nečas, Jaroslav Palas, Jan Veleba

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...