13. srpna 2013 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusnokova vláda bez důvěry schválila 'velvyslankyni' Klausovou. Utajeně

Livia Klausová se zdraví s prezidentem Milošem Zemanem. Uprostřed Václav Klaus. Sešli se na ruské ambasádě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová se zdraví s prezidentem Milošem Zemanem. Uprostřed Václav Klaus. Sešli se na ruské ambasádě. | foto: Jakub Dospiva.ČTK

PRAHA Vše nasvědčovalo tomu, že Livia Klausová si na svou odměnu za podporu Miloše Zemana v prezidentské kampani bude muset kvůli demisi vlády počkat. Nyní se ukazuje, že je všechno jinak. Premiér Jiří Rusnok minimálně mlžil, když minulý týden prohlásil, že jeho kabinet bez důvěry už nové velvyslance schvalovat nebude. O nejdiskutovanějším jméně totiž podle informací LN z několika zdrojů už vláda rozhodla dávno předtím. Od jmenování velvyslankyní na Slovensku tak Livii Klausovou dělí už jen několik formalit a podpis prezidenta Miloše Zemana.

Podle informací LN vláda o Klausové rozhodla na svém zasedání 31. července.
Program z tohoto dne uvádí jako jeden z bodů „Návrh na změny ve funkcích vedoucích zastupitelských úřadů v hodnostech mimořádných a zplnomocněných velvyslanců České republiky“.

ČTĚTE TAKÉ:

V následném zápise z jednání kabinetu se lze dočíst: „Vláda projednala materiál předložený ministrem zahraničních věcí a přijala usnesení č. 582/V. Z 13 přítomných členů vlády hlasovalo pro 13.“ Víc veřejný zápis neobsahuje. Projednávání nových velvyslanců totiž patří kvůli diplomatickým zvyklostem do režimu utajení. Mezi nově schválenými ambasadory mělo být i jméno Klausové.

„Popřít to nemohu,“ potvrdil LN za příslibu anonymity jeden z ministrů, kteří se jednání zúčastnili. Oficiálně nikdo z členů vlády jednání komentovat nechtěl. Ministr zahraničí Jan Kohout, který návrhy na nové velvyslance vládě předkládal, na dotazy nereagoval. Podle všeho se v balíčku nových ambasadorů objevuje i Vladimír Remek, jenž by měl zamířit do Ruska.

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj