Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Normy se uvolňují, až se nakonec propadnete do pekla, vysvětluje psycholog chování ruských vojáků

Sedmdesátiletá žena pláče u rakve svého syna, který byl zabit ruskými vojáky v Buči. Právě zde se Rusové dopustili válečných zvěrstev. | foto: ČTK

Premium Rozhovor
Za války se mění lidské chování, ruští vojáci se postupně adaptují na brutalitu, říká v rozhovoru psycholog Pavel Pařízek. I proto z okupovaných měst přicházejí zprávy o tak hrůzných činech. „Ruský styl válčení má navíc ve svém principu zahrnutý teror a brutalitu,“ popisuje Pařízek. Podle něj si přeživší z Buče ponesou celoživotní trauma.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Psycholog Pavel Pařízek

Lidovky.cz: Ruští vojáci v Buči a jiných ukrajinských městech zabíjeli civilisty, znásilňovali ženy a mučili muže. Jak je to vůbec možné? Jak jim to mohlo svědomí dovolit?
V každém válečném konfliktu, i v tom současném na Ukrajině dochází k dehumanizaci. Proces, který se děje na ruské straně, se děje i na naší straně. To znamená, že i my se snažíme vidět ruské vojáky jako „nečleny“ lidské rasy. Rusové označují Ukrajince za nacisty a banderovce. Z našeho úhlu se Rusům říká zase orkové či zombie. Když někoho nazýváte zombie či ork, v podstatě se ho snažíte nevnímat jako člověka. Svědomí nám zjednodušeně říká, že druhého člověka zabít nemůžeme, ale orka ano. Teď je jenom otázka, jak daleko v tomto procesu každá strana zajde.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se