Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rusové se ozvali, teď mlčí

Česko

Rakušané srp a kladivo mají, proč je nemůžeme mít my, ptají se komunisté

BRNO Vyzvěme Rakousko, aby ze svého státního znaku vypustilo srp a kladivo. Komunističtí zastupitelé se včera pustili do plánu vedení brněnské radnice znovu odstranit z pomníku Rudé armády ve čtvrti Královo Pole oba symboly.

Zastupitelstvo se však jejich svéráznými výhradami ohledně Rakouska nezabývalo. „Ty názory tu zaznívají od chvíle, co diskuse o pomníku vypukla. Je to pro ně záminka, i oni vědí, že souvislosti rakouského srpu a kladiva jsou jiné, nejde o komunistické překřížené symboly,“ tvrdí zastupitel a královopolský místostarosta René Pelán (ODS). Ten, byť je jeho strana stejně jako komunisté na radnici v opozici, naopak vedení města za návrh symboly odstranit poděkoval.

Právě Pelán stál v roce 2007 u začátku diskusí o podobě památníku, když z něj s bruskou v ruce odstranil reliéf překříženého srpu a kladiva. Ten tam tehdy nechalo vedení magistrátu po osmnácti letech vrátit a vloni ho tam dalo v pozměněné podobě znovu.

Nejnovější návrh symboly znovu odstranit už vyvolal bouřlivou reakci ruské ambasády. Ta představitele magistrátu zkritizovala za jejich postoje a neúctu k padlým vojákům, kteří jsou v okolí pomníku pohřbeni. „Reakci ale zatím známe jen prostřednictvím médií. Záměr jsme ruské straně popsali v dopise s patřičným zdůvodněním, a pokud vím, odezva na něj zatím nepřišla,“ potvrdil včera LN náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Komunistickým zastupitelům se ale přesto návrh nelíbí a mají za to, že vedení města by se problému kladiva a srpu nemělo věnovat a místo toho se zabývat například úklidem chodníků. Podle jejich názoru jde o předvolební rétoriku především zelených, kteří prý nemají kromě cyklostezek jiný program. „Měli by se přemalovat na světle hnědé,“ podotkl zastupitel za KSČM Josef Kůta. Doplnil, že není ani podstatné, zda vůbec či kde přesně jsou u památníku ruští vojáci pohřbeni, jak se hodlají radní pomocí moderní techniky přesvědčit. Podobné pomníky jsou vyjádřením úcty k padlým, míní komunisté „Budeme snad rušit všechny?“ vznesl řečnickou otázku Kůta.

Magistrát hodlá místo překříženého srpu a kladiva na podkladu pěticípé hvězdy použít jen obyčejnou hvězdu. A pomník doplnit o tabule se jmény padlých. Původně historici tvrdili, že většina z nich jména nemá - LN se ale podařilo v Archivu města Brna najít ručně přepsané kartičky z provizorních hrobů rudoarmějců, na kterých řada jmen je. Je pravděpodobné, že až nyní se některé rodiny v Rusku dozvědí, kde vlastně jejich předci padli.

Pomník v Králově Poli patří k nejdiskutovanějším v tuzemsku, byl i příčinou petice, která protestovala proti opětovné instalaci komunistických symbolů s tím, že ty symbolem Rudé armády a padlých hrdinů nejsou.

***

Spor o pomník

Věčné změny Pomník byl postaven v roce 1946 na pohřebišti 326 vojáků Rudé armády. Na stěnách byly kovový srp a kladivo, na vrcholu pěticípá hvězda. Po roce 1989 symboly kladiva, srpu a hvězdy zmizely. Při opravě pomníku v roce 2007 se na vrchol vrátila hvězda a na jednu ze stěn reliéf srpu a kladiva. V noci na 26. 6. 2007 nechal René Pelán reliéf vybrousit. Loni magistrát vrátil reliéf srpu a kladiva uvnitř hvězdy, letos po protestech zase radní schválili záměr je odstranit.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: