Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rusové v Česku o Krymu: Referendum je jen formalita, Kreml si čísla pohlídá

USA

  16:23
PRAHA - "Situaci na Krymu vnímám jako smutnou a děsivou zároveň, je až s podivem, jak je v dnešní době relativně lehké měnit hranice v Evropě, aniž by to vyvolalo nějaké větší pnutí ze strany Evropské unie či Spojených států." Co si o krizi na Krymu myslí Rusové žijící v Česku? Server Lidovky.cz je oslovil s dotazem, jak vnímají situaci na Ukrajině a zda je podle nich referendum legitimní.

"Putin - okupant", hlásá leták v ruce demonstrantky. foto: Reuters

Jan Kistanov, student, 23 let, v Česku žije od narození

1. "Abych to mohl posoudit, potřeboval bych tam být - takhle jen čtu zprávy z obou stran barikády - Ria Novosti, ITAR-TASS a Russia Today versus BBC, Reuters a CNN a snažím se z toho složit obrázek. Můj názor je takový, že Rusko má jen velmi špatné PR pro obhajobu svých kroků. Kdyby měli lepší PR osobu než je Putin, tak by to možná i celé vypadalo jinak. Aspoň tedy u nás s tím vyhrocením situace."

1) Jak hodnotíte situaci na Krymu?
2) Je nedělní referendum legitimní?
3) Referují podle Vás česká média o situaci na Ukrajině objektivně či je zpravodajství jednostranné?

2. "Jsem určitě pro referendum, nevidím žádný důvod, proč by mělo být neplatné a neuznané. Pro mě je problém v samotném aktu anexe. Pokud by Krym byl autonomní republikou, která spolupracuje s Ruskou federací, tak je celá situace snesitelnější, než že se Krym dostane zpátky pod Rusko."

3. "V českých médiích je to hrozně zkreslené. Odkazují se na agentury, které dodávají, podle mě, pochybný obsah. Nejčastěji se odkazují na AP, která už v minulosti zažila nějaké ty problémy s důvěryhodností - například retuše fotek Fidela Castra...".

Jurij Kasimov, 21 let, v Česku žije 3,5 roku

1. "Pohled na to mám negativní. Putin zhoršil světový dojem o Rusku, který i tak nebyl příliš dobrý. Také to pokazilo vztahy s EU a Amerikou. Bohužel, hodně Rusů kvůli tomu začalo podporovat Putina"

2. "V neděli podle mě rozhodnou, že Krym nezůstane s Ukrajinou."

3. "Co psala česká media o situaci v Krymu, nevím. Četl jsem jenom o protestech v Kyjevě."

Alina S. (celé jméno si nepřeje uveřejňovat), studentka, 23 let, v Česku žije 16 let

1. "Osobně mi není jasné, přesně jaký zájem má na krymské situaci ruská strana."

2. "Nakolik je tam skutečně přání obyvatel Krymu se vrátit k Rusku, vzhledem k nedávným dějinám by to nebylo přání až tak zvláštní, a nakolik je to mocenské předvádění svalů."

ČTĚTE TAKÉ:

Vzhledem k tomu, jak v Rusku v tuto chvíli zavírají nezávislá média nebo na vedoucí pozice dosazují lidi z Kremlu, je pravděpodobné, že Putinův postoj ke krymské situaci a jeho akce jsou součástí určité hry s neznámým cílem, takže se jako většina mých známých děsím toho, kam až to nakonec dojde."

Arsenij Baljajev

1. "Situaci na Krymu vnímám jako smutnou a děsivou zároveň, je až s podivem, jak je v dnešní době relativně lehké měnit hranice v Evropě, aniž by to vyvolalo nějaké větší pnutí ze strany Evropské unie či Spojených států.

2. "Putin poměrně jednoduše využil zmatku a nejasností kolem budoucnosti Ukrajiny a splnil si hned několik cílů. Mluvím o tom jako o hotové věci, protože referendum, i podle průzkumu veřejného mínění provedeného několik dnů zpět, bude už pouze formalita, okolo 70 - 85 % lidí se podle mého mínění vysloví pro připojení k Ruské federaci, a pokud náhodou ne, tak Kreml si ta čísla pohlídá.

Velkou roli má rovněž masivní vlna propagandy, jež teď panuje na Krymu, včetně odpojení ukrajinských televizí. Právní normy jsou již přijaté jak v Rusku, tak na Krymu. Putin si zaprvé ukojil své imperské choutky, jelikož, ostatně stejně jako velká část Rusů, vnímá Krym jako historický ruské území, které se nikdy od Ruska nemělo oddělovat.

Zadruhé se tím doma ukázal jako silný vůdce a podstatně mu vzrostl rating. A za třetí tím může dále tlačit a ovlivňovat budoucnost Ukrajiny, ať už v podobě větší komplikovanosti eventuálního vstupu Ukrajiny do NATO, tak i třeba tím, že bude Krym mocně dotovat, a tím působit na veřejné mínění hlavně ve východní části Ukrajiny, které bude chtít podobně vysokou životní úroveň.

V dlouhodobější perspektivě ale si myslím, že to Putinovu režimu spíše uškodí, ať už kvůli možným ekonomickým sankcím, zmrazením spolupráce v rámci G8, NATO - Rusko a dalších struktur, v budoucnu bude velice ztížena možnost dělat prostředníka v ožehavých tématech, například konflikt v Sýrii nebo zmírnění sankcí uvalených na Írán -což byly Putinovy velké úspěchy, ale tímto jaksi rázem ztratily na lesku. Uškodí si hlavně ještě dalším odlivem investic do Ruska. Spolu s očekávaným poklesem cen ropy a zemního plynu a snížením evropské poptávky po ruských surovinách si myslím, že právě ekonomické těžkosti budou pro Rusko v další dekádě naprosto klíčové. Kroky jako obsazení Krymu, ať už v krátkodobém měřítku ve vnímání Rusů úspěšné, budou jen dalším hřebíčkem do rakve."

ČTĚTE VÍCE:

3. "Co se týče zpravodajství českých masmédií, tak to vnímám, alespoň podle toho, co sám sledují, jako pozitivní změnu ve srovnání například s referováním o konfliktu v Gruzii v roce 2008, kdy bylo Rusko popisováno jako jednoznačný agresor. Nyní je to více prezentování skutečně situace bez zbytečných zabarvených hodnocení a komentářů. Čtenářovi je tak ponecháván prostor, aby si podle daných fakt utvořil svůj vlastní názor na situaci, což je dle mého ten nejlepší způsob zpravodajství."

Ekaterina A. Tkachenko studentka UK, 21 let, Ukrajinka, v Rusku žila do 7 let

1. "Krym vždy víc inklinoval k Rusku, několik století přece Rusku patřil."

2. "Referendum je tedy více méně logické vyústění věci, navíc je prvkem přímé demokracie, takže všichni budou muset rozhodnutí Krymčanů respektovat."

3. "Otázkou jsou právě média. V Evropě máme vlastní propagandu, v Rusku mají vlastní a Ukrajinu pro jistotu odpojili. Média jsem dalším provokatérem, co poštvávají lidi proti sobě, aniž by si to možná sama uvědomovala. Vidíme totiž zprávy buď čistě proruské, nebo protiruské. Zprávy, které by mohli tuto černobílou taktiku narušit, radši nikdo oficiálně nepublikuje. V Česku je momentálně všechna pozornost upřena na Krym, ale o tom, že "majdany" pokračují ve městech na východě Ukrajiny, a že v Kyjevě také zdaleka není klid, česká média neinformují."

Daria Puzanova, 29 let, v česku žije 23 let

1. "Je to pro mě moc citlivá a složitá otázka a nemůžu na ni jednoznačně odpovědět. Mám příbuzné na Ukrajině, mám spoustu kamarádů z Ukrajiny a nikdy je nedokážu vnímat jako nepřátele. Pozice Ruska ale bohužel nutí lidí k tomu, aby se začali navzájem nenávidět. Jednoznačně můžu říct jen jedno – válka mezi Ruskem a Ukrajinou je to nejhorší, co se mohlo pro oba národy stát. Ale stále věřím, že se to nedostane do té fáze, kdy proti sobě začnou lidé střílet."

2. "Na jednu stranu věřím, že spousta lidí na Krymu by se chtěla připojit k Rusku. Na druhou stranu nevěřím, že to referendum bude demokratické, protože vím, jak vypadaly volby v Rusku. Osobně bych nechtěla, aby byl Krym takovým způsobem připojen k Rusku. Historicky není úplně spravedlivé, že Krym nepatři Rusku. Měly by se ale dodržovat smlouvy po pádu SSSR a hranice Ukrajiny by měly zůstat nezměněné. Ze strany Ukrajiny, či spíše ze strany USA, by se zase měly dodržovat dohody o tom, že NATO nebude stát u hranic s Ruskem a nebude na Ukrajině, natožpak pak na Krymu. Toto je největší obava lidí v Rusku, samozřejmě když vynechám obavy z „fašistické a banderovské“ nové vlády na Ukrajině, což je hlavní argument provládních médii v Rusku. To ale nemůžu brát vážně, protože je to propagandistický výmysl. Chtěla bych, aby se to vyřešilo mírově, ale na to už je teď pozdě. Doufám, že si Putin netroufne poslat vojáky do jiných oblastí Ukrajiny. Odsuzuji jakékoliv válečné aktivity ze strany Ruska na území Ukrajiny."

3. "Česká media nemůžu hodnotit, protože v poslední době je málo sleduji. Snažím se vyhýbat informacím o Ukrajině a Rusku, a to nejenom v místních medií, ale všeobecně, protože ten nátlak z každé strany je obrovský. A jen málokdo se snaží byt objektivní."

Marie (celé jméno si nepřeje uvěřejňovat), studentka VŠE

1. "Řeknu jen osobní dojmy, jelikož tam už 10 let nebydlím. Nacionalismus na Ukrajině stoupal už dlouho, za 20 let se používaly staré sovětské fasility, nic se nevybudovalo. Krym platil do státního rozpočtu, zpátky měl tak 10 %, s každým rokem chatral čím dál více. Hlavně, že tam Ukrajinci historicky nikdy nebyli... vlastně většina východu Ukrajiny byla rusky mluvící, lidi Ukrajinsky neuměli."

2. "Můj názor na referendum je takový, že je to nejvíc demokratické řešení. Lidé to dělají velmi civilizovaně v porovnání s majdanem, kde ve snaze o provokace protestující stříleli sami po sobě... Když stavěli Berkut na kolena, tak to fakt přehnali."

3. "Západní média z velké části kroutí události, jak se jim chce. Ukrajinu ani Rusko vůbec neznají. Je mi líto, že tomu je tak, nechci, aby se Ukrajina dělila."

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...