PRAHA Rusko zvyšuje náskok před Evropany. Pokud Moskva „pojede“ tímto tempem, nemá evropský projekt plynovodu Nabucco, který chce obejít Rusko, šanci ani na bronzovou medaili.
Ruské projekty South Stream a Nord Stream se významně pohnuly kupředu poté, co premiér Vladimir Putin uskutečnil několik osobních intervencí v jejich prospěch. Nejdříve pozval do Ruska na oslavu narozenin svého přítele italského premiéra Silvia Berlusconiho. Po schůzce Putin prohlásil, že South Stream, s jehož stavbou se ještě nezačalo, může být dokončen dříve než Nord Stream. Jenže ten má být hotový do roku 2011. Jižní plynovod začne v ruském přístavu Novorossijsk, povede po dně Černého moře až do bulharského přístavu Varna, tam se rozvětví, jedna část zamíří na Balkán a druhá do Itálie a Rakouska. Bylo by obdivuhodné, kdyby taková stavba byla postavena za necelé dva roky.
Už v létě South Stream získal předběžnou podporu Ankary. Turecko je klíčovou zemí - plynovod povede jeho teritoriálními vodami v Černém moři. Proto vládla v Moskvě velká euforie, když minulý týden Turci vydali povolení ke geologickému průzkumu. Kromě toho se k projektu připojila francouzská společnost Electricite de France (EDF). Účast na stavbě této ruské jižní cesty zvažují i Rakušané, Rumuni a Srbové.
Dalším spojencem Rusů se stává Ázerbájdžán, který zvažuje, že odřekne svou účast na evropském projektu Nabucco a zapojí se do stavby plynovodu South Stream. Už teď slibuje Gazpromu prodat nejméně 500 milionů kubických metrů plynu..
Rusko útočí na severu I Nord Stream zaznamenal minulý týden velký pokrok. Dánská energetická agentura vydala povolení ke stavbě. Dánská firma DONG Energy navíc podepsala kontrakt s Gazpromem o dodávkách 2 miliard kubickým metrů suroviny, která poteče k Dánům novým plynovodem počínaje rokem 2012 po dobu 18 let. DONG dával doposud přednost plynu ze Severního moře.
Kromě toho se „pustit“ plyn přes své teritoriální vody rozhodlo i Finsko. Začít stavět by se tak mohlo na těchto „podmořských“ úsecích už v příštím roce. Alespoň to tvrdí firma Nord Stream AG, ve které má 51 procent Gazprom, po 20 procentech německé firmy Wintershall Holding a E. ON Ruhrgas a 9 procent nizozemská Gasunie. Někteří západoevropští analytici vidí v Nord Streamu a rusko-německém spojenectví klín, který Rusko vráží mezi východní a západní Evropu. Východoevropské státy jsou mnohem vnímavější k rostoucí ruské energetické nadvládě a z toho vyplývajících možností vydírání a diktátu. Severní, ale nakonec i jižní plynovod umožní Gazpromu zavírat ventily neposlušným bývalým spojencům, jako například Ukrajině, a nerozházet si to se solidními západními partnery, kterým plyn poteče obchvatem.
Soudruzi špioni Německo-ruské vztahy jsou navíc podpořeny osobními vazbami. Například Putinův přítel bývalý kancléř Gerhard Schröder se po odchodu z funkce stal předsedou rady akcionářů společnosti Nord Stream. Řídí firmu spolu s kolegou Mattiasem Varingem, který v 80. letech pracoval v zahraniční rozvědce NDR. Ve stejné době ve Východním Německu Putin operoval jako sovětský špion.
Pokud by se rychlého dokončení dočkaly oba ruské projekty, pak by v Moskvě mohli oslavovat jedno z největších energetických vítězství posledních desetiletí. Nabucco by se rodil ve velkých bolestech, snad až křečích. Přesto má právo na život.
Podle skromných odhadů se poptávka po plynu v Evropě zvýší za několik let na 692 miliard metrů krychlových ročně. Pak by ale nestačil chrlit surovinu ani Nabucco dohromady s Jižním a Severním proudem. Kdo teď začne stavět nejrychleji nový transportní energetický systém, stane se vítězem dlouhé a tvrdé bitvy o nadvládu nad Evropou.