Sobota 7. prosince 2024, svátek má Ambrož, Benjamin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové v energetickém boji vedou

Česko

Oba ruské projekty plynovodů Nord Stream a South Stream se pohnuly. Pokud budou postaveny, bude to velké vítězství Moskvy

PRAHA Rusko zvyšuje náskok před Evropany. Pokud Moskva „pojede“ tímto tempem, nemá evropský projekt plynovodu Nabucco, který chce obejít Rusko, šanci ani na bronzovou medaili.

Ruské projekty South Stream a Nord Stream se významně pohnuly kupředu poté, co premiér Vladimir Putin uskutečnil několik osobních intervencí v jejich prospěch. Nejdříve pozval do Ruska na oslavu narozenin svého přítele italského premiéra Silvia Berlusconiho. Po schůzce Putin prohlásil, že South Stream, s jehož stavbou se ještě nezačalo, může být dokončen dříve než Nord Stream. Jenže ten má být hotový do roku 2011. Jižní plynovod začne v ruském přístavu Novorossijsk, povede po dně Černého moře až do bulharského přístavu Varna, tam se rozvětví, jedna část zamíří na Balkán a druhá do Itálie a Rakouska. Bylo by obdivuhodné, kdyby taková stavba byla postavena za necelé dva roky.

Už v létě South Stream získal předběžnou podporu Ankary. Turecko je klíčovou zemí - plynovod povede jeho teritoriálními vodami v Černém moři. Proto vládla v Moskvě velká euforie, když minulý týden Turci vydali povolení ke geologickému průzkumu. Kromě toho se k projektu připojila francouzská společnost Electricite de France (EDF). Účast na stavbě této ruské jižní cesty zvažují i Rakušané, Rumuni a Srbové.

Dalším spojencem Rusů se stává Ázerbájdžán, který zvažuje, že odřekne svou účast na evropském projektu Nabucco a zapojí se do stavby plynovodu South Stream. Už teď slibuje Gazpromu prodat nejméně 500 milionů kubických metrů plynu..

Rusko útočí na severu I Nord Stream zaznamenal minulý týden velký pokrok. Dánská energetická agentura vydala povolení ke stavbě. Dánská firma DONG Energy navíc podepsala kontrakt s Gazpromem o dodávkách 2 miliard kubickým metrů suroviny, která poteče k Dánům novým plynovodem počínaje rokem 2012 po dobu 18 let. DONG dával doposud přednost plynu ze Severního moře.

Kromě toho se „pustit“ plyn přes své teritoriální vody rozhodlo i Finsko. Začít stavět by se tak mohlo na těchto „podmořských“ úsecích už v příštím roce. Alespoň to tvrdí firma Nord Stream AG, ve které má 51 procent Gazprom, po 20 procentech německé firmy Wintershall Holding a E. ON Ruhrgas a 9 procent nizozemská Gasunie. Někteří západoevropští analytici vidí v Nord Streamu a rusko-německém spojenectví klín, který Rusko vráží mezi východní a západní Evropu. Východoevropské státy jsou mnohem vnímavější k rostoucí ruské energetické nadvládě a z toho vyplývajících možností vydírání a diktátu. Severní, ale nakonec i jižní plynovod umožní Gazpromu zavírat ventily neposlušným bývalým spojencům, jako například Ukrajině, a nerozházet si to se solidními západními partnery, kterým plyn poteče obchvatem.

Soudruzi špioni Německo-ruské vztahy jsou navíc podpořeny osobními vazbami. Například Putinův přítel bývalý kancléř Gerhard Schröder se po odchodu z funkce stal předsedou rady akcionářů společnosti Nord Stream. Řídí firmu spolu s kolegou Mattiasem Varingem, který v 80. letech pracoval v zahraniční rozvědce NDR. Ve stejné době ve Východním Německu Putin operoval jako sovětský špion.

Pokud by se rychlého dokončení dočkaly oba ruské projekty, pak by v Moskvě mohli oslavovat jedno z největších energetických vítězství posledních desetiletí. Nabucco by se rodil ve velkých bolestech, snad až křečích. Přesto má právo na život.

Podle skromných odhadů se poptávka po plynu v Evropě zvýší za několik let na 692 miliard metrů krychlových ročně. Pak by ale nestačil chrlit surovinu ani Nabucco dohromady s Jižním a Severním proudem. Kdo teď začne stavět nejrychleji nový transportní energetický systém, stane se vítězem dlouhé a tvrdé bitvy o nadvládu nad Evropou.