Rusové v Kanadě slaví zlato

Hokejové MS v Kanadě - Mistry světa jsou po patnácti letech hráči Ruska

MISTROVSTVÍ SVĚTA V HOKEJI

QUÉBEC Ten zápas měl všechno. Vynikající kulisu, ohromující tempo, dramatické prodloužení, velké šance a krásné góly. Ve finále snů na mistrovství světa v kanadském Québeku napsali hokejovou báseň borci z Kanady a Ruska.

Kanada - Rusko 4:5p Obě hokejové velmoci se střetly ve finále šampionátu poprvé od roku 1992, kdy byl zaveden systém play off. Před beznadějně zaplněnou québeckou arénou si už oslavu chystali domácí Kanaďané, kteří téměř celý zápas vedli.

Ale Ilja Kovalčuk, kanonýr, který procitl na šampionátu ze zimního spánku, Kanadě zlato vyrval. Nejprve pět minut před koncem vyrovnal a poté na začátku prodloužení rozhodl o tom, že Rusové po 15 letech vyhráli mistrovství světa.

„Zatím to jsou nejdůležitější góly mé kariéry,“ oddechoval šťastný Kovalčuk, který vstřelil své první branky na turnaji.

Po zlatém gólu se tribuny v narvané Pepsi Colisée ponořily do šokovaného ticha. Naopak Rusové šíleli radostí. Generace talentovaných hráčů kolem Kovalčuka a Ovečkina konečně došla až na nejvyšší stupeň.

„Všichni Rusové budou opilí. A my také,“ smál se Ovečkin, který na ledě vytvářel oslavné holubičky.

„Je to velké zklamání. Ale oni nejsou hvězdy bez důvodu,“ pokýval hlavou smutný Ryan Getzlaf, centr elitní kanadské formace.

Byl to souboj velmocí jako za starých časů. Jen místo Esposita, Orra nebo Lemieuxe stál na domácí straně Heatley, Nash či Spezza a na druhé straně místo Fetisova nebo Treťjaka Ovečkin, Fjodorov nebo Nabokov.

Zaujetí na obou stranách bylo ohromné. Ve hře totiž byly dvě historické mety. Kdyby vyhrála Kanada, mohla se stát po 22 letech prvním domácím týmem, který vyhraje světový šampionát. Rusové zase slavili zlato naposledy v roce 1993.

„Jsme zklamaní. Ale tohle je i dobrá škola vzhledem k olympiádě ve Vancouveru. Naučili se, jak vypadá domácí tlak,“ prohodil kanadský kouč Ken Hitchcock.

Oba týmy na šampionátu dominovaly a potvrdily, že v současném hokeji jde o největší mocnosti.

Ačkoli domácí příznivci měli v ochozech arény převahu, početná ruská výprava o sobě dávala vědět. Když hned v úvodu zmrazil kanadský nápor Sjomin, který proměnil ve vedoucí gól skvělou Ovečkinovu přihrávku, odráželo se od letité střechy sborové „Rasija, Rasija“. Pak ovšem přebrali taktovku domácí a hala bouřila nadšením. Roli hrdiny převzal obránce Burns, autor dvou branek. Po první dvacetiminutovce vyprovázel Kanadu do šaten potlesk, domácí vedli 3:1.

Ještě na začátku třetí třetiny Kanada vedla 4:2. Jenže pak snížil Těreščenko a potom začal úřadovat Kovalčuk...

„Moc jsme se stáhli a na to jsme doplatili,“ řekl Dany Heatley. „Tohle je velký den pro ruský hokej. Na takový jsme dlouho čekali,“ prohodil kouč nových mistrů světa Vjačeslav Bykov.

Branky a nahrávky: 4. Burns (Roy, Green), 10. Kunitz, 15. Burns (St. Louis, Heatley), 30. Heatley (Getzlaf) - 2. Sjomin (Ovečkin, S. Fjodorov), 22. Sjomin (Kornějev, A. Markov), 49. Těreščenko (Sjomin, Tjutin), 55. Kovalčuk (Proškin, Radulov), 63. Kovalčuk (S. Fjodorov, Ovečkin). Rozhodčí: Lärking, Vinnerborg (oba Švéd.) - Feola (USA), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. Diváci: 13.339. Třetiny: 3:1, 1:1, 0:2 - 0:1.