Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rusové vykupují chléb s jódem a plynové masky

Česko

Obyvatelé východních částí Ruska nevěří, že je úřady pravdivě informují o nebezpečí radiace. Raději se spoléhají na vlastní pomoc.

MOSKVA/PRAHA Radiace na východě Ruska je stále v normě, místní však zůstávají velmi ostražití. Řada obyvatel projevila tradiční nedůvěru k úřadům a politikům a jakékoliv informace týkající se možných hrozeb v souvislosti s japonskou jadernou elektrárnou považují za lež. Mnozí lidé také vzpomínají na výbuch jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986. Tehdy sovětské vedení zamlčovalo skutečný stav věcí, a ohrozilo tak životy a zdraví milionů lidí. Elektrárna Fukušima je od Kurilských ostrovů vzdálena asi 800 kilometrů, Černobyl od Moskvy 700.

I díky této zkušenosti je ale ruské obyvatelstvo poměrně vzdělané v oboru radiace. Na dračku v Přímořském kraji jde speciální chléb se zvýšeným obsahem jódu. Je to ruský vynález, který se v bývalém SSSR začal péci pro ozářené obyvatele v okolí Černobylu. Teď pekárny bleskově zareagovaly a vrhly na trh velké množství tohoto produktu. Podle Tichooceánské informační agentury Ostrova je zájem i o plynové masky a dozimetry.

„Žádná panika jinak patrná není,“ prohlásila včera ředitelka agentury Taťána Moskalevová. Nejvíc nervózní jsou místní důchodci. Právě oni jsou nejčastěji oběťmi podvodníků, kteří nabízejí například „speciální oděvy chránící proti ozáření“. Na Sachalinu bylo včera téměř nemožné sehnat letenku západním směrem. Prodaly se dokonce i lístky do metropole za neuvěřitelných 90 tisíc rublů.

I když ministerstvo pro výjimečné situace organizuje pro veřejnost měření radiace a na ulicích měst jsou z megafonů pravidelně slyšet přesné údaje, lidé si shánějí dozimetry a raději si informace úřadů ověřují. Zatím ale i ekologičtí aktivisté přiznávají, že je vše v normě. Přesto občané v Južno-Sachalinsku svolávají neformální schůze, na kterých se radí, jak se obejít bez pomoci státu. Včera se po městě roznesla zpráva, že sníh, který napadl, je radioaktivní a informovaní úředníci posílají své děti do západních částí země.

Šéf sachalinského ministerstva pro výjimečné situace Tajmuraz Kasajev se na čtvrteční tiskové konferenci už jen chytal za hlavu: „Moje rodina je tady... Moje vedení mi zakázalo lhát. Informace, kterou předávám obyvatelstvu, je pravdivá.“ Ani premiér Vladimir Putin se, jak se zdá, nebojí radiace a v sobotu přiletí na Sachalin. Podpořil sice mimořádnou kontrolu ruských jaderných elektráren, ale zároveň trvá na tom, že Rusko postaví atomovou elektrárnu v Bělorusku a Turecku. Ivan Blokov z ruského oddělení Greenpeace na to zareagoval: „Putin je jediným lídrem na světě, který nepokládá za nutné přehodnotit jaderný program.“ V Rusku funguje 10 atomových elektráren s 62 reaktory. Jedenáct z nich jsou „černobylského“ typu.

Rusové nicméně nabídli Japonsku pomoc v boji s radiací. Zatím je v oblastech postižených zemětřesením 150 ruských záchranářů. Vzhledem k počtu technologických i živelních katastrof na území Ruska mají největší zkušenosti na světě.

***

Včera se roznesla zpráva, že sníh, který napadl, je radioaktivní

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!