Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Růst cen už zpomaluje

Česko

Inflace klesla na 7,1 procenta. V tomto trendu by měla pokračovat i po zbytek roku

PRAHA Češi mají letos nejhorší zvýšení cen zboží a služeb již za sebou. Shodují se na tom analytici a podporují to i data z Českého statistického úřadu.

„Růst cen dosáhl v prvním kvartále svého vrcholu. Během roku bude zpomalovat,“ řekl Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance. Meziměsíčně poklesly spotřebitelské ceny v březnu sice jen o 0,1 procenta, ale meziroční inflace zpomalila z únorových a lednových 7,5 procenta na 7,1 procenta. Vyplývá to ze včera zveřejněných dat statistického úřadu.

Podle analytiků by inflace měla nadále zpomalovat a na konci letošního roku by se mohla pohybovat dokonce až lehce nad čtyřmi procenty. Průměrná meziroční inflace by tedy za celý letošní rok mohla být 6,4 procenta.

„Vliv daňové reformy a deregulace nájemného odezněl, otěže převzalo snížení cen rekreace na konci zimní turistické sezony. K dezinflaci přispěly klesající ceny potravin,“ řekl analytik Patria Finance David Marek.

Podle statistického úřadu meziměsíčně nejvíce poklesly ceny mouky (5,3 procenta), ovoce (4,5 procenta), cukru (4,3 procenta), vajec (3,2 procenta) a másla (2,2 procenta). Tento trend potvrzují i potravinové řetězce, vyloučily však výraznější vliv stále posilující koruny na ceny zboží. „Jelikož až 80 procent veškerých potravin nakupujeme od lokálních dodavatelů, silná koruna na ně nemá příliš vliv,“ řekl Libor Kytýr, mluvčí Aholdu. Navíc se podle Pikory nestačilo v březnových cenách plně projevit nedávné skokové posílení koruny, které právě zboží z dovozu zlevňuje.

Meziročně se růst cen nejvíce zpomalil u mouky, z únorových 51,3 procenta na březnových 36,8 procenta. Podobně tomu bylo i u tabákových výrobků, ovoce, a dokonce i u pohonných hmot. „Lednový inflační šok máme za sebou a dopad vyšších spotřebních daní na tabákové výrobky se na chvíli odkládá díky nahromaděným zásobám ve skladech,“ řekl Marek. K nižšímu růstu například právě tabákových výrobků přispěl zejména vyšší základ z loňského roku, kdy došlo ke skokovému růstu jejich cen kvůli zvýšení daně, dodal Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Ministerstvo práce a sociálních věcí včera zveřejnilo data o zaměstnanosti, která vyrovnala rekord z loňského října. Míra nezaměstnanosti poklesla z únorových 5,9 procenta na 5,6 procenta. Celkem tak v březnu hledalo práci 312 009 lidí, což je o 87 609 osob méně než před rokem a o 18 632 lidí méně než v únoru. „Pokračující těsný trh práce vnímáme jako inflační riziko,“ řekl Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank. Pokles počtu lidí bez práce může totiž vyvolávat tlaky na růst mzdových požadavků, a tím zvyšovat inflaci.

GRAF

Dopad vyšších spotřebních daní na tabákové výrobky se na chvíli odkládá

Jak se vyvíjely ceny v březnu

Celková meziroční inflace 7,1 %

29,8 %

regulované

nájemné 1,5 %

tržní nájemné

16,5 %

zemní plyn

9,5 %

elektřina

35,9 %

chléb

Co zlevnilo

brambory -41,0 %

zájezdy na hory -2,7 %

automobily -1,9 %

oděvy -2,5 %

elektronika, foto -11,6 %

Pramen - ČNB

Meziroční vývoj inflace

1,9 %

2,5 %

2,4 %

2,5 %

2,3 %

2,4 %

2,8 %

4,0 %

5,4 %

5,0 %

7,5 %

7,1 %

Foto LN - František Vlček, ČTK / šk

Autor: