Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Růžička má o olympiádě jasno

Česko

Na Karjala Cup povolal hokejový kouč téměř stejný tým, co hrál v září České hry

PRAHA Umí jednat nekompromisně, stejně jako milosrdně dát ještě jednu šanci. Nebo sázet na jistotu.

Hokejový kouč Vladimír Růžička na ni před turnajem Karjala sází. Do Finska za týden povolá téměř stejný tým, s jakým v září ovládl České hry v Karlových Varech.

„Když něco funguje, není důvod to přestavovat. Chci obstát na další akci,“ řekl ke včerejší nominaci.

S týdny ubývajícími do zahájení olympiády zároveň myslí stále častěji na vrchol ve Vancouveru. Natolik, že už dnes sebejistě tvrdí: „O sestavě mám z 90 procent jasno.“

O čem ještě?

O výběru do Finska. Oproti tomu ze září jsou v něm pouze tři změny: zadáci Vladimír Sičák s Tomášem Mojžíšem a také zkušený útočník Jan Bulis z ruské KHL. „O Mojžíšovi jsem měl dobré reference už v úvodu sezony,“ přiznal kouč Růžička. „Chci zjistit, jak vypadá.“ O své solidaritě. Karlovarský gólman Lukáš Mensator marně hledá formu, přesto na soupisce nechybí. Růžička ho plánuje zvednout právě startem v reprezentaci. Dobře totiž pamatuje, jak se gólmanovi České hry povedly... Na rozdíl od snipera Pavla Brendla z Nižného Novgorodu, jenž absolutně zklamal. „Ví to sám, ale dám mu ještě šanci. Nezavrhnu ho po jedné nezdařené akci.“ O gólmanech vůbec. Na prosincový turnaj v Moskvě by se mohl podívat i Marek Schwarz, jemuž se daří v kleci Mladé Boleslavi. „Chtěl bych ho zkusit,“ připustil český trenér. Směrem k olympiádě zopakoval, že je pro něj jasnou jedničkou Tomáš Vokoun z Floridy. „To je jediné, co mohu najisto říct. Tomáš tohle musí vědět, pro brankáře to je to nejdůležitější.“ Dominik Hašek? O něm Růžička zatím nepřemýšlí. O inspekční cestě po NHL. Rozhodlo o ní vedení svazu, termín odletu stanovilo na 16. listopad. Růžičkův asistent Josef Jandač spolu se svazovým sekretářem Martinem Urbanem zhlédnou během třinácti dnů 11 utkání. „V akci spatříme patnáct týmů s asi třiceti Čechy,“ nastínil Urban. „Chci, aby viděli vytypované hráče pro olympiádu i světový šampionát,“ očekává Růžička. Koho konkrétně? „Například Davida Krejčího. Viděl jsem ho dva zápasy v televizi a byl jednoznačně nejlepším hráčem Bostonu.“ Radost mu dělá i brankář Ondřej Pavelec, jenž chytil šanci v Atlantě.

O zatracení Průchy i Vrbaty. Oba hrají v NHL za Phoenix, ale na širším seznamu pro Vancouver chybí. Co víc – pod současným koučem si možná Petr Průcha s Radimem Vrbatou dveře do národního týmu nadobro zabouchli. „Hráči, kteří nechtějí hrát na mistrovství světa, nebudu nikam brát. Takové nechci,“ naráží Růžička na poslední sezonu. O správném systému. Loni se příliš upínali na forčeking, ale letošní úspěch ve Varech přinesla hokejistům obrana středního pásma. „Díky tomu jsme turnaj vyhráli,“ ví Růžička. Stejnou taktiku bude vyžadovat pořád, vyladit chce přesilovky i oslabení. „To rozhoduje dnešní hokej.“

***

Česká nominace na Karjala Cup Na listině je 20 hráčů z turnaje ve Varech

Brankáři: Lukáš Mensator (Karlovy Vary), Jakub Štěpánek (Vítkovice). Obránci: Jakub Čutta, Ondřej Němec (oba Karlovy Vary), Josef Melichar (České Budějovice), Vladimír Sičák (Vítkovice), Miroslav Blaťák (Ufa/KHL), Zdeněk Kutlák (Ambri-Piotta/Švýc.), Tomáš Mojžíš (MODO Hockey/Švéd.), Karel Rachůnek (Dynamo Moskva/KHL). Útočníci: Roman Červenka, Tomáš Kůrka (oba Slavia Praha), Jan Bulis, Jiří Novotný (oba Atlant Mytišči/KHL), Jaroslav Bednář, Pavel Brendl (oba Nižnij Novgorod/KHL), Petr Hubáček (Vítkovice), Petr Kumstát (Karlovy Vary), František Lukeš (Litvínov), Jiří Hudler (Dynamo Moskva/KHL), Jakub Klepiš (Omsk/KHL), Tomáš Rolinek (Magnitogorsk/KHL), Josef Vašíček (Jaroslavl/KHL). Program akce (5. – 8. 11.) Čtvrtek: 19.30 Švédsko–Česko (hraje se v Jönköpingu). Sobota: 15.30 Finsko–Česko (hraje se v Helsinkách). Neděle: 12.00 Rusko–Česko (hraje se v Helsinkách).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!