27. března 2018 16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ryan neřekl, proč se v ČR nesešel také se Zemanem

DUBEN - Předseda Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan navštívil Prahu. Jednalo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DUBEN - Předseda Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan navštívil Prahu. Jednalo... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan neřekl, proč se během svého pobytu v České republice nesetkal s prezidentem Milošem Zemanem. V Ryanově programu byla schůzka s premiérem v demisi Andrejem Babišem, předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO), projev na schůzi Sněmovny a vystoupení na konferenci v Senátu. Ryan novináře s dotazy k přijetí na Hradě odkázal na prezidentskou kancelář.

Nekomentoval ani vývoj kolem dříve plánovaného setkání české hlavy státu s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Zeman serveru Blesk.cz řekl, že Ryan zájem o setkání neměl.

„Co se týká mé návštěvy tady, odkázal bych na prezidentskou kancelář ohledně toho, proč jsme se sešli nebo nesešli,“ reagoval Ryan na otázku. „Jsem velmi rád, že jsem měl možnost setkat se s premiérem, s předsedou Sněmovny a dalšími představiteli,“ dodal.

Žádná žádost k prezidentovi nedoputovala

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček již dříve uvedl, že Zeman chce, aby jeho prvním kontaktem se zahraničím po znovuzvolení byla cesta na Slovensko. V úterý prezident řekl, že cesta Ryana je soukromou návštěvou, nikoli oficiální. „Rád se s ním kdykoli setkám, pokud si to bude přát, zatím pokud vím, si to nepřál,“ řekl Zeman. Na doplňující otázku moderátora dodal, že žádná žádost o schůzku k němu nedoputovala, takže ji nemohl ani zamítnout.

Třetí nejvýše postavený politik USA se nevyjádřil ani k možnému setkání hlav obou států v Bílém domě. „Nemůžu mluvit o tom, jestli (Zeman) pojede do USA nebo ne. Zastupuji legislativní část vlády, ne exekutivu,“ podotkl Ryan.

Prezident Zeman se s Trumpem poprvé osobně viděl loni na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Bilaterální setkání Zemana a Trumpa podle Hradu Zemanovi nabídl sám Trump v telefonickém hovoru. Návštěva se plánovala na loňský duben, ale neuskutečnila se.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.