Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ryan neřekl, proč se v ČR nesešel také se Zemanem

Česko

  16:54
PRAHA - Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan neřekl, proč se během svého pobytu v České republice nesetkal s prezidentem Milošem Zemanem. V Ryanově programu byla schůzka s premiérem v demisi Andrejem Babišem, předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO), projev na schůzi Sněmovny a vystoupení na konferenci v Senátu. Ryan novináře s dotazy k přijetí na Hradě odkázal na prezidentskou kancelář.

DUBEN - Předseda Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan navštívil Prahu. Jednalo se o soukromou cestu i s rodinou, sešel se ale například s premiérem Babišem. Hovořilo se také o lobbingu za americkou společnost Westinghouse, která je jedním z uchazečů o dostavbu dalšího jaderného bloku v Temelíně. foto:  Michal Šula, MAFRA

Nekomentoval ani vývoj kolem dříve plánovaného setkání české hlavy státu s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Zeman serveru Blesk.cz řekl, že Ryan zájem o setkání neměl.

Trump udělal dobře, když rozhodl o vyhoštění ruských diplomatů, řekl Paul Ryan

„Co se týká mé návštěvy tady, odkázal bych na prezidentskou kancelář ohledně toho, proč jsme se sešli nebo nesešli,“ reagoval Ryan na otázku. „Jsem velmi rád, že jsem měl možnost setkat se s premiérem, s předsedou Sněmovny a dalšími představiteli,“ dodal.

Žádná žádost k prezidentovi nedoputovala

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček již dříve uvedl, že Zeman chce, aby jeho prvním kontaktem se zahraničím po znovuzvolení byla cesta na Slovensko. V úterý prezident řekl, že cesta Ryana je soukromou návštěvou, nikoli oficiální. „Rád se s ním kdykoli setkám, pokud si to bude přát, zatím pokud vím, si to nepřál,“ řekl Zeman. Na doplňující otázku moderátora dodal, že žádná žádost o schůzku k němu nedoputovala, takže ji nemohl ani zamítnout.

Třetí nejvýše postavený politik USA se nevyjádřil ani k možnému setkání hlav obou států v Bílém domě. „Nemůžu mluvit o tom, jestli (Zeman) pojede do USA nebo ne. Zastupuji legislativní část vlády, ne exekutivu,“ podotkl Ryan.

Prezident Zeman se s Trumpem poprvé osobně viděl loni na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Bilaterální setkání Zemana a Trumpa podle Hradu Zemanovi nabídl sám Trump v telefonickém hovoru. Návštěva se plánovala na loňský duben, ale neuskutečnila se.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat