14. prosince 2015 8:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovo přání? Rychetský prezidentem nebude, nemá ani peníze na kampaň

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. | foto: MAFRA: Petr Topič

BRNO Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský by byl mým ideálním nástupcem, řekl v září školákům prezident Miloš Zeman. Rychetský ale s největší pravděpodobností vůbec kandidovat nebude, a to i z čistě praktického důvodu. Nemá totiž peníze na kampaň.

Ta může pro první kolo vyjít podle zákona maximálně na 40 milionů, pro druhé pak na 10 milionů korun. „To jsou částky, které jdou zcela mimo mě. Vůbec bych je nebyl schopen vynaložit ani v mnohem nižších řádech,“ uvedl Rychetský ve velkém rozhovoru pro LN.

A aby mu billboardy zaplatil někdo jiný, se mu nelíbí. „Po zvolení je pak velmi obtížné dokázat být dostatečně nevděčný. Jistá forma závazku totiž samozřejmě vznikne, o tom není nejmenších pochyb,“ upozorňuje předseda Ústavního soudu.

Hlavní důvod Rychetského odmítnutí je však čistě profesní: „Vždy pro mě byla nesrovnatelně přitažlivější práce v oblasti tvorby, aplikace nebo posuzování práva než čistě politická funkce.“

Rychetský však chce nejpozději do konce roku 2017 ze své funkce odejít. Zastává ji totiž už podruhé, v čele instituce působí přes dvanáct let. Nyní předpokládá, že se fungování postupně celkově obměněného soudu už v příštím roce usadí a jeho rozhodování bude více předvídatelné.

Nejdůležitější soud v zemi se ale zároveň bude muset vypořádat i s až tisíci azylových kauz. „Ústavní soud se tady nemůže ohlížet na to, jak velká materiální a finanční zátěž pro stát vznikne tím, bude-li takovýchto lidí na našem území třeba 100 tisíc,“ upozorňuje Rychetský.

Najdete na Lidovky.cz