Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Rychetský se rozčílil na senátory, verdikt bude za týden

Evropa

  7:14aktualizováno  14:53
BRNO - O Lisabonské smlouvě se rozhodne příští týden. Rozhodující jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě začalo překvapením. Senátoři označili předsedu soudu Pavla Rychetského za podjatého. Ten jim to vzápětí vrátil, když jejich jednání označil za obstrukční.

Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě, ústavní soudci foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Verdikt o souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem padne za týden. Právě na úterý 3. listopadu odročil Ústavní soud další jednání, při kterém zřejmě vyhlásí nález. Ústavní soud se poradí, vysvětlil odklad předseda soudu a zpravodaj v kauze lisabonské smlouvy Pavel Rychetský.

Senátoři: Soudce je podjatý
Důvodem pro podjatost předsedy soudu měla být podle právníka senátorů schůzka Rychetského s německým velvyslancem. Při odůvodnění citovali senátoři článek z Lidových novin.

ČTĚTE: Německý velvyslanec se vyptával Rychetského na osud Lisabonu

Soud musel jednání přerušit. Plénum pak jako celek rozhodlo, že soudce-zpravodaj ve věci Lisabonská smlouva není podjatý.

Sledujeme on-line

Rychetský se rozčílil
Senátoři se na poslední chvíli rozhodli učinit změny v petitu své stížnosti a doplnit je o několik bodů. Tento postup Pavla Rychetského rozčílil natolik, že jejich jednání označil za obstrukční. "Toto jednání je na pokraji obstrukčního jednání. Bylo dostatek času," stěžoval si zástupci senátorů.

Podobně ostře se vyjádřil i k zástupci prezidenta. Advokát Pejchal v zastoupení Václava Klause připomněl pětici zásadních otázek, které prezident ve svém vyjádření položil. "Máme to vnímat jako dotazník?" tázal se Rychetský. "Berte to jako argumentaci," odpověděl právník.

čtětě také

Závěrečné návrhy
V poslední fázi jednotliví účastníci řízení přednášeli své závěrečné návrhy. Senátor Jiří Oberfalzer uvedl, že se EU po ratifikaci lisabonské smlouvy změní v "zárodek federace".  Upozornil i na to, že smlouva vytváří základ pro budování společné unijní obrany. "Otázky obrany patří k těm, které nesmějí být přeneseny, máme-li zůstat svrchovaným státem," tvrdí senátor. Věnoval se také možnosti vystoupit z unie. "Tak jak je definována v lisabonské smlouvě, je (možnost vystoupení) ve skutečnosti omezením svrchovanosti, protože klade členským státům podmínky, rozuměj překážky," řekl Oberfalzer.

Policie vykázala demonstranty od budovy
Před budovu ústavního soudu přišli brzy ráno demonstranti s transparenty. Na prvním je nápis: Pravdu, nebo vlastizradu? Na druhém adresa Svobodu.cz, pod ní obrázek kamenný lev a varování: "Vazalské jho není svoboda".

Policie demonstranty právě vykázala sto metrů od budovy. Jsou z organizace D.O.S.T. Jeden z nich 26letý student nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou. "V minulosti jsme poslouchali diktát z Moskvy, teď bychom museli poslouchat diktát z Bruselu," řekl zpravodajce Lidových novin.

Na státní svátek 28. října přesune iniciativa D.O.S.T. svoje aktivity do Prahy. Plánovaný pochod má vyjít v 15 hodin z Malostranského náměstí.

Česko je poslední zemí EU, která reformní smlouvu neratifikovala. Chybí podpis prezidenta Václava Klause, který je známým kritikem dokumentu.

Kdo mluví u soudu

Prezidenta Klause zastupuje právník Aleš Pejchal a kancléř Jiří Weigl.

Za skupinu senátorů jedná Jiří Oberfalzer (ODS) a právníci Jaroslav Kuba a Vladimír Balaš.

Za vládu ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Poslaneckou sněmovnu a Senát zastupují předsedové Miloslav Vlček (ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS).

Již druhý návrh na přezkoumání podala skupina senátorů, kteří tvrdí, že smlouva omezí svrchovanost Česka a přenese důležité pravomoci na Evropskou unii. Nelze předjímat, zda soud dnes vyhlásí nález, nebo jednání po ukončení dokazování a závěrečných návrzích odročí na pozdější datum. Vzhledem k obsáhlosti návrhu a složitosti problematiky je však tentokrát pravděpodobnější, že soud vyhlášení odloží.

Ústavní soud se již lisabonskou smlouvou jednou zabýval. Loni k tomu dal podnět Senát. Soudci tehdy zkoumali nejspornější pasáže a rozpor s ústavním pořádkem nenašli. Klaus si jako podmínku pro podpis klade ještě získání trvalé výjimky z Listiny základních práv EU. Obává se toho, že listina otevře cestu k prolomení takzvaných Benešových dekretů.

Co když dá Ústavní soud za pravdu senátorům

Pokud Ústavní soud rozhodne, že některá pasáž lisabonské smlouvy je v rozporu s ústavním pořádkem, nemůže proces ratifikace v Česku pokračovat. Muselo by dojít buď ke změně mezinárodní smlouvy, nebo revizi českého práva.

Právní zástupce senátorů Jaroslav Kuba pak navrhl, aby soud rozhodl o rozporu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...