Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nechci „agrofertizaci“ Česka ani agenta StB v čele státu, míní Rychetský

Pavel Rychetský na snímku z března 2019. foto: Profimedia.cz

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se před prezidentskou volbou nepřímo vymezil vůči kandidátu Andreji Babišovi. Sice jej přímo nejmenoval, ale vyjádřil naději, že ÚS, který čeká od příštího roku postupná obměna, nebude „součástí Agrofertu“.
  9:03

„Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že ÚS nikdy nebyl a nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naši zemi. Stejně tak je pro mě těžká představa, že by se hlavou našeho státu stal člověk, který byl do poslední chvíle nejen režimním komunistou, ale byl i evidovaný jako agent Státní bezpečnosti,“ řekl Rychetský v rozhovoru s Aktuálně.cz.

Právě Babiš je zakladatelem Agrofertu, který později vložil do svěřenského fondu. Také vede na Slovensku vleklý soudní spor o oprávněnost své evidence u komunistické tajné policie.

Rychetský uvedl, že jako představitel Ústavního soudu (ÚS), u kterého mohou skončit i různé volební kauzy, musí zachovat zdrženlivost a nemůže se vyjadřovat k jednotlivým kandidátům.

Koho budete volit?

celkem hlasů: 16464

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 5. prosince 2022. Anketa je uzavřena.

Danuši Nerudovou7087
Petra Pavla5013
Andreje Babiše2063
Pavla Fischera1220
Josefa Středulu568
Někoho jiného303
Marka Hilšera210

„Pro mě je skutečně nejpodstatnější, aby si český národ zvolil za prezidenta osobu, která bude vnímat důležitost ústavního soudnictví pro ochranu základních demokratických hodnot v tomto státě,“ doplnil.

Druhé předsednické období skončí Rychetskému v srpnu příštího roku. Během roku 2023 skončí i dalších šest soudců včetně obou místopředsedů. Stejný počet jich odejde v letech 2024 a 2025. Jedno místo je už delší dobu volné. Důležitou rolí příštího prezidenta tak bude nominace nových soudců.

Rychetský původně plánoval odchod dříve, nakonec se rozhodl setrvat. „Já bych už tady nebyl, kdybych měl jistotu, že bude zaručeno pokračování ÚS v podobě, jakou má od svého založení. Proto se do značné míry upínám k tomu, aby si náš národ zvolil za prezidenta osobu, která si význam ústavního soudnictví jako jednoho z velmi silných pilířů pro ochranu základních principů demokratického státu uvědomí,“ uvedl Rychetský.

Kandidáti Petr Pavel, Danuše Nerudová a Pavel Fischer by podle Rychetského byli „schopní vést komunikaci o tom, jaký význam má pro naši zemi ÚS a jeho další směřování“.

28. listopadu 2022

Autoři: ,

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat