Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rychetský ze zúčastní oslav 28. října, kritizuje ale poslední kroky Hradu

Pavel Rychetský  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Rychetský | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se zúčastní oslav 28. října a předávání vyznamenání na Pražském hradě. Jde o výraz úcty k svátku, uvedl v prohlášení, ve kterém ale zároveň kritizuje postup Hradu v kauze kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho. Na Hrad se chystá i předseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Šámal.

Podle Rychetského by měl být Brady 28. října oceněn vysokým státním vyznamenáním, „i kdyby bylo třeba přidat na pódium Vladislavského sálu jednu židli navíc“. Jakékoliv ocenění pro Bradyho přivítá také Šámal, jenž si jej váží za životní postoje, osobní statečnost i práci, která nedovoluje zapomenout na hrůzy válek a holokaustu.

Rychetský se vymezil i vůči prohlášení nejvyšších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou dalajlamy.

„Význam tohoto svátku nemůže být snižován nebo dokonce degradován pochybením, případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje,“ uvedl Rychetský v dokumentu zveřejněném na webu soudu.

„Nemůže být zpochybňován ani podle mého soudu nešťastným a nevhodným prohlášením vrcholných ústavních činitelů naší země v souvislosti s návštěvou nositele Nobelovy ceny míru čtrnáctého Dalajlámy v naší zemi. Důsledkem může být toliko snížení autority dotčených činitelů,“ pokračuje prohlášení.

Shromáždění bylo vzpomínkou na oběti holocaustu. Zúčastnili se ho pamětníci...
Shromáždění bylo vzpomínkou na oběti holocaustu. Zúčastnili se ho pamětníci...

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že jeho příbuzného Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s dalajlamou setkal, Brady se na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad však tuto spojitost odmítá.

Odmítnutí účasti jako projev neúcty

Kvůli aféře kolem vyznamenání pro Bradyho nepůjdou na Hrad mimo jiné zákonodárci KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Ceremoniálu se nezúčastní většina rektorů vysokých škol.

Rychetský odmítnutí účasti na oficiálních oslavách státního svátku považuje za projev neúcty k jeho významu a nepochopení skutečnosti, že výběr účastníků není výsledkem libovolného výběru pozvaných ze strany hostitelů, ale přirozeným zobrazením reprezentace ústavních orgánů, samospráv, akademické obce i ostatních občanských a konfesních skupin. Pro ty je účast nejen věcí cti, ale i odpovědnosti, uzavřel Rychetský své prohlášení.

Pozvánky na Hrad dostali také ostatní ústavní soudci, zúčastní se jen část, někteří mají jiné povinnosti.

Šámal se podle svého vyjádření vůbec nezaobíral myšlenkou, že by měl pozvání na Hrad odříct. Den vzniku samostatného československého státu považuje za nejvýznamnější svátek. „Svou účastí 28. října na Pražském hradě chci tedy důstojně oslavit vzpomínku na počátky budování naší demokracie a obnovení svrchovanosti českého národa. Zároveň považuji za nedůstojné znevažovat oslavy takto významného svátku prosazováním vlastních politických zájmů,“ uvedl Šámal.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...