Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

72 procent lidí chce předčasné volby, ukázal průzkum

volby - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy volby - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Rozpuštění Poslanecké sněmovny a co nejrychlejší vypsání voleb žádá 72 procent lidí, ukázal průzkum agentury Median. Stejný počet lidí by také chtěl na podzim přijít k volebním urnám. Z průzkumu vyplývá, že k případným podzimním předčasným volbám by mohl přijít rekordní počet lidí.

O podzimní volby by podle průzkumu mělo zájem i 40 procent z těch, kteří v roce 2010 k urnám nepřišli. Podle Daniela Prokopa z agentury Median by takový scénář zahýbal s volebními preferencemi. "Kdyby se to vyplnilo, tak by mohlo dojít k určitému přeskupení voličů. A mohlo by to prospět levici, protože právě mezi těmito neúčastníky z roku 2010 je více levicových voličů," řekl Prokop pro Český rozhlas, který si průzkum objednal.

Průzkum

Median průzkum provedl ve čtvrtek a pátek, zúčastnilo se ho 1060 lidí ve věku nad 18 let.

Podle agentury je paradoxní, že i při vysokém zájmu o vypsání nových voleb zůstává silná podpora kroků prezidenta Miloše Zemana. Jednoznačně pozitivně je hodnotí polovina z dotazovaných. Jsou to hlavně levicově orientovaní voliči ve věku nad 60 let, kteří mají nižší vzdělání a žijí v malých obcích.

Neúčast v případných podzimních volbách v průzkumu ohlásilo 22 procent dotázaných, šest procent nevědělo, zda k urnám přijde.

ČTĚTE TAKÉ:

O rozpuštění sněmovny budou poslanci hlasovat patrně v úterý 20. srpna. Pokud sněmovna návrh schválí, poputuje prezidentu Milošovi Zemanovi. Prezident komoru rozpouští, lhůtu pro tento krok nemá. Zeman také vyhlásí termín voleb. Musejí se konat do 60 dnů od rozpuštění sněmovny.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...