Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rychlé změny vedení vnitru škodí, tvrdí experti

Česko

  7:30
PRAHA - Neustálé koaliční politické tahanice o vnitro a náhlé změny v jeho vedení mohou už tak nestabilnímu resortu uškodit. Současný ministr vnitra Jan Kubice je ve funkci teprve šest týdnů a jedna z koaličních stran, Věci veřejné, už žádá jeho výměnu.

Jan Kubice, Radek John, Petr Nečas foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

VV chtějí do čela resortu vrátit svého předsedu Radka Johna, který byl v úřadě necelý rok.

O návratu Johna do čela ministerstva čtěte:

Odborníci na bezpečnostní problematiku ovšem poukazují na to, že časté střídání hlav ve vedení klíčového ministerstva, zajišťujícího bezpečnost státu, může napáchat spíše škody.
 
Velké změny na vnitru
"Potíž je v destabilizaci celého systému. Tady nejde o výměnu pouze ministra vnitra, který po volbách té funkci může udávat jistý politický směr, tady jde i o výměnu náměstků, policejního prezidenta a dalších. Takové změny samozřejmě nejsou dobře pro žádný resort," myslí si například Andor Šándor, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník vojenských zpravodajců.

"Složky podřízené vnitru jsou rozsáhlé, policie zaměstnává 80 tisíc lidí a v resortu vnitra je otázka stability zásadní," dodal Šándor.
Překotné střídání v čele ministerstva vnitra kritizuje i bývalý šéf resortu Ivan Langer (ODS), který vnitro řídil za vlády Mirka Topolánka.

"Za uplynulé dva roky máme třetího ministra (ve Fischerově vládě jím byl Martin Pecina – pozn. red.) a ani jeden neměl a nemá zkušenosti s řízením tak velké instituce, což se na stavu resortu dramaticky negativně podepsalo a stále podepisuje," uvedl pro LN Langer.

Vnitro jako ledoborec
Ten přirovnal resort k ledoborci, který, když se otáčí, vykazuje velkou míru setrvačnosti. "V okamžiku, kdy se střídají ministři jako na běžícím pásu, jsou dlouhodobé projekty ohrožovány personálními změnami a nekompetentními zásahy, což je bohužel vidět," řekl Langer, podle jehož názoru je současné ministerstvo vnitra v takovém rozkladu, v jakém nebylo od roku 1989.

"Rozhodně se to může projevit v bezpečnosti státu," dodal bývalý ministr. Langera za jeho personální a další zásahy po nástupu na ministerstvo vnitra ostře kritizovala opoziční ČSSD. V názoru na časté změny vedení s ním nyní ale příslušník opačného politického tábora souhlasí.

Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD), který má ve straně na starosti bezpečnostní problematiku, rovněž považuje rychlé střídání ministrů vnitra za rizikové. "Především v tom, že místo zásadních a dlouhodobých koncepčních rozhodnutí se ministři musí seznamovat se stavem resortu a se svými kompetencemi," myslí si Tejc.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat