Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rychlotesty budou jen pro lidi, kteří mají příznaky, informoval šéf krizového štábu Prymula

Náměstek ministra zdravotnictví a šéf krizového štábu během koronavirové krize... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek ministra zdravotnictví a šéf krizového štábu během koronavirové krize... | foto: Reprofoto/ČTK

PRAHA Dodané rychlotesty na ověření nákazy novým typem koronaviru budou odborníci používat jen u lidí, kteří budou mít příznaky nemoci. Díky zapojení akademických pracovišť se také výrazně zvýší kapacita stávajícího testování formou PCR testu, který trvá až šest hodin. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který byl pověřen řízením Ústředního krizového štábu.

Ochranné pomůcky je podle něj potřeba rozdělovat podle třídy účinnosti, nejvyšší je vyhrazena pro zdravotníky, kteří jsou v přímém kontaktu s kapénkami, jako jsou lékaři ARO, u plicních ventilací nebo zubaři.

Rychlotesty ve středu nad ránem přivezl z Číny armádní speciál, je jich 150.000 kusů a rozdělují se do jednotlivých krajů. „Z lidí, kteří budou chodit na odběrová místa, budeme skutečně brát jen ty, kteří mají příznaky. U odběrových sanitek budou používány nadále testy PCR,“ řekl Prymula.

Kapacitu testování vzorků, které budou směrovat do laboratoří, podle něj výrazně zvýší akademická pracoviště. „V Olomouci mohou prakticky okamžitě, poradí si i s přípravou vzorků. V Praze je kapacita sice čtyřnásobná, ale vyžadují už izolovanou nukleovou kyselinu, takže příprava musí být na naší úrovni, sami s tím manipulovat nemohou,“ doplnil.

V gesci ministerstva zdravotnictví je podle náměstka dodávka ochranných pomůcek, která dorazí ve středu a ve čtvrtek. „Nechci to zakřiknout, měli bychom dostat 1,4 milionu respirátorů třídy FFP2, celkem 2,7 milionu roušek,“ uvedl. Dodávky v příštích dnech by podle něj měly umožnit saturovat nejen kritickou infrastrukturu, ale i obyvatelstvo z dodávky 30 milionů roušek.

„Apeloval bych na to, aby občané ty prostředky, které v tuto chvíli chybí, nějakým způsobem suplovali improvizovaně, protože toto opatření je pro zastavení šíření viru klíčové,“ řekl náměstek. Není podle něj nutné, aby všichni používali respirátory třídy tři. „Pokud každý bude mít roušku, tak tady ten aerosol prostě nebude,“ doplnil.

Respirátory třídy tři podle něj nepotřebují ani všichni zdravotníci. Jsou vymezeny pro místa, kde vznikají aerosoly, tedy kapénky rozptýlené ve vzduchu. „Je to otázka akutní péče, ventilované péče, ARO obecně a stomatologové, kteří je generují při používání vrtačky,“ řekl. U ostatních zdravotníků podle něj stačí používání ventilátorů třídy dvě, u běžné veřejnosti respirátory nejnižší třídy nebo klasická rouška.

Dalším klíčovým opatřením je podle Prymuly dezinfekce povrchů. Upozornil na studii, která se zaměřuje na přežití viru na různých materiálech. „Třeba na příborech z nerezavějící oceli 24 hodin. Nejdelší je přežívání na plastech až 48 hodin. U papíru, možná i bankovek, to může být teoreticky 24 hodin,“ uvedl. Jediné zakašlání může podle vědců rozptýlit až 3000 kapiček. I proto odborníci doporučují, aby roušky nosili na veřejnosti všichni.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč